۲۵ انیمه ی برتر روانشناختی که باید تماشا کنید!

تمام انیمه ترسناک نیازی به ترفند هایی قابل پیشبینی مثل جامپ اسکر(jump scare)ندارند،بعضی انیمه ها میتوانند باعث ایجاد حس اضطراب در مغزتان به جای قلبتان شوند در حالی که بقیه انیمه ها  به سمت استفاده از هیجان و درام میروند،این انیمه ها تصمیم به گفتن داستان هایی عمیقی میکنند که نمی توان به راحتی با آنها روبرو شد و به داستانی که در اعماق آن نهفته است پی برد.

انیمه های روانشناختی با روان انسان بازی می کنند،و باعث می شوند که اعتقادات و ادراک خود را از دست بدهید و تا مدت ها بعد پایان انیمه نیز بارها و بارها به آن فکر کنید.در این مقاله قرار است که بهترین انیمه های این سبک در حال فراموشی را معرفی کنیم.


۲۵ انیمه ی برتر روانشناختی تاریخ

(Boku dake ga Inai Machi (Erased

(Boku dake ga Inai Machi (Erased

پاک شده یا Erased جزو انیمه های نسبتا جدیدی است که در این ژانر منتشر شده است و یکی از انیمه های با نمره ی بالا در سایت MAL می باشد.اما چه چیزی این انیمه را تا این اندازه خوب کرده است؟ پاک شده دارای داستانی به شدت عمیق درباره ی زمان به همراه المان هایی اسرارآمیز و تعلیق زا می باشد.با وجود این که این انیمه نمره بسیار بالایی را کسب کرده است در ژانر روانشناختی جزو انیمه های متوسط به حساب می آید.با این حال شما می توانید با دیدن این انیمه خودتان تصمیم بگیرید که Erased چه جایگاهی در این سبک دارد.


Monster

monster

اگر شما توانایی نجات یک نفر را از بین دو نفر داشته باشید چکار می کنید؟دکتر کنزو تنما هنگامی که با این سوال روبرو شد تصمیم به نجات زندگی پسر جوانیگرفت در حالی که در همان زمان اجازه داد تا پیرمردی بمیرد.همین تصمیم باعث شد که زندگی دکتر به شدت کابوس وار شود.انیمه ی monster دارای یک بخش وحشتناک،یک بخش اسرارآمیز و یک بخش ترور کامل روانی است.


(Zetsuen no Tempest (Blast of Tempest

Zetsuen no Tempest (Blast of Tempest)

بیشتر انیمه های فانتزی تصویری روشن از ویلن داستان را به ما نشان می دهند.در Blast of Tempest نیز ما طبق معمول شاهد جنگی هستیم که هر دو جناح باور دارند که حق با آنهاست،به نظر میرسد که انیمه از اشعار شکسپیر الهام گرفته باشد. انیمه ی Blast of Tempest مثالی برای روان و انگیزه های انسانی می باشد.ما در وزش طوفان شاهد صحنه های اکشن بسیاری هستیم با این حال چیز دیگری مدنظر تیم توسعه ی این انیمه می باشد.ما در Blast of Tempest شاهد کارکتر های پیچیده و داستانی عمیق هستیم.در آخر می توان این انیمه سریالی را در جایگاه بهترین انیمه های روانشناختی قرار داد.


Death Note

Death Note

چه میشد اگر شما توانایی گرفتن زندگی دیگران را بدون کثیف کردن دستان خود داشته باشید؟انیمه ی Death Note این سناریو را با یک دفترچه ی مشکی به واقعیت تبدیل کرده است.فقط کافیست که اسم فرد مورد نظر را در دفترچه بنویسید تا آن فرد در اثر سکته قلبی بمیرد.علاوه بر ابن ما شاهد درگیری بین برترین کاراگاه جهان و صاحب دفترچه برای شکست یکدیگر هستیم،دفترچه ی مرگ بدون شک نه تنها جزو بهترین انیمه های روانشناختی می باشد بلکه بر اساس نظر اکثریت اوتاکو ها از بهترین های تاریخ نیز هست.

شما می توانید نقد این انیمه زیبا را در اینجا مشاهده کنید.


(Kiseijuu: Sei no Kakuritsu (Parasyte -the maxim

Parasyte -the maxim

انگل های فضایی به زمین آمده اند تا از مغز انسان ها تغذیه کنند.با این حال شینچی ایزومی به نحوی با یکی از این انگل ها همزیستی می کند و با همدیگر تلاش میکنند تا در مقابل انسان ها و انگل ها زنده بمانند.ما در این انیمه ما شاهد صحنه های به شدت وحشتناک مانند آثار ژانر تریلر و وحشت هستیم،با این حال تمرکز اصلی انیمه بر طبیعت انسانیست و با طرح سوالاتی نشان می دهد که چه طور از انسان ها به عنوان بدترین موجودات جهان یاد می شود.


(Yojouhan Shinwa Taikei (The Tatami Galaxy

Yojouhan Shinwa Taikei

این انیمه ی حیله گرایانه و سورئال یکی از بهترین مثال های موجود برای سبک روانشناختی به خاطر طبیعت عجیب آن می باشد.کارکتر اصلی داستان به این باور رسیده است که دوستان می توانند بدتر از دشمنان باشند.با وجود اتفاقات عجیبی که در انیمه می افتد،ما شاهد نمادگرایی ها و دروسی از زندگی نیز هستیم.


Mahou Shoujo Madoka★Magica (Puella Magi Madoka Magica

Mahou Shoujo Madoka★Magica

اگر شما هم تعجب کردید که دختران جادویی زیبا چرا در این لیست هستند باید بگویم که سخت در اشتباه هستید و اول باید این انیمه را تماشا کنید. Madoka یک انیمه به شدت عمیق روانشناختی، درباره ی دوستی،رویاها،آرزو ها و تقاصی است که برای نجات جان کسی پرداخت می کنید می باشد.


Psycho-Pass

Psycho-Pass

چه میشد اگر شما بتوانید بگویید که هر شخص براساس حالت روحی و روانی می تواند دچار جرم شود؟شما با این قابلیت چکار می کنید؟در جهان تاریک روان گذر هرکس که یک جنایت کار احتمالی تلقی شود،معمولا با روش های کشنده ای با او برخورد میشود.ولی اگر این سیستم دچار اشتباه شود چه؟این انیمه عالی روانشناختی خط بین خوب و بد را به زیر سوال می برد و اعتقادات بینندگان را نسبت به عدالت به چالش می کشد.

برای اطلاعات بیشتر از انیمه ی روان گذر می توانید نقد آن را در اینجا مطالعه کنید.


(Higurashi no Naku Koro ni (When They Cry

Higurashi no Naku Koro ni

اسرار و افسانه در انیمه ی ”هنگامی که آنان گریه می کنند“ به طور کامل ترکیب شده اند.در زمان تماشای انیمه به مفهوم  عمیق تر از لونه ی خرگوش پی می برید و بشدت در دنیای انیمه غرق می شوید. هنگامی که آنان گریه می کنند،از قلاب تعلیق برای گیر انداختن شما استفاده می کند،و حس کنجکاوی شما را بر می انگیزد.این سری نه تنها به دلیل بازی های روانی و داستان پردازی منحصر به فردش یکی از بهترین انیمه های روانشناختی را تشکیل داده،بلکه توانایی آن در نگه داشتن بیننده ها با وجود صحنه های دل خراش و خشونت آمیزش ستودنی است.


Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

Evangelion یکی از انیمه های شناخته شده و بحث برانگیز در تمامی دوران هاست که همیشه در هر لیستی سر و کله اش پیدا می شود.این انیمه با به ترکیب در آوردن سبک های مکا،درام،اکشن و نجات دنیا در زمان خودش یک انقلاب بزرگ در صنعت انیمه سازی ایجاد کرد،اما تمرکز این انیمه بیشتر روی کارکتر ها و شکاف هایی است که در شخصیت پردازی آنها وجود دارد،چه این موضوع را دوست داشته باشید چه از آن متنفر باشید.Evangelion به روانشناسی و روان انسان ها پرداخت و به این مباحث به شکلی وارد شد که در زمان خود بی نظیر و کم سابقه بود.


(NKH ni Youkoso (Welcome to the NHK

NKH ni Youkoso (Welcome to the NHK)

ساکت باشید!به یخچال خود نگاهی بیندازید و به این نکته توجه کنید که تلویزیون به تمام حرف های شما گوش می دهد!به دنیای تاتشیرو ساتو خوش آمدید،لااقل طبق گفته ی او این عدم موفقیت در زندگی است نه چیز دیگری.انیمه خوش آمدید به NHK مانند سواری رام نشده پر از تئوری های توطئه،توسعه بازی ها،مکانیسم های مقابله ی روانی و هر چیز دیگریست که فکر می کنید،NKH ni Youkoso به این سوال جواب می دهد که جایگاه شما در حامعه کجاست؟و چه اتفاقی می افتد هنگامی که از مکانی خارج شوید و خلاف امواج شنا کنید؟ NHK درباره‌ی همه چیز و همه زندگی است پیشنهاد می کنم که تماشای این انیمه را به هیچ وجه از دست ندید.


Death Parade

Death Parade

به دنیای پس از مرگ خوش آمدید! در بار بشنید و یک بازی را شروع کنید.این پیامی است که به درگذشتگان در انیمه ی Death Parade گفته می شود.نحوه ی عملکرد شخص در این بازی مشخص می کند که آیا این فرد شانس دومی برای زندگی دارد یا بلیط یک طرفه یه سمت نا کجا  آباد می گیرد،چه این بازی هاکی باشد یا بولینگ رقیب همیشه مشخص است:هر بازیکن با خود واقعی اش بازی می کند!.


Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

باز هم یک انیمه ی کلاسیک دیگر،اتفاقات انیمه ی Ghost in the Shell در سال ۲۰۱۹ در دنیایی از تکنولوژی های پیشرفته اتفاق می افتد.و در عصری است که استفاده از ماشین ها و تکنولوژی امری عادی شده است. و به سوالاتی از قبیل:چه زمانی روح می میرد؟ یا چه قدر فاصله بین ماشین و انسان بودن وجود دارد؟ پاسخ می دهد.


(Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor (Kaiji: Ultimate Survivor

Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor

همه ما به عنوان یک انسان به صورت ذاتی در تلاش برای زنده ماندن هستیم.انیمه ی Gyakkyou Burai Kaiji بینندگان را با زبانی چرب در مورد قمار بودن جهان آشنا میکند.در طول انیمه نشان داده میشود که افراد هنگامی که برای زنده موندن تلاش می کنند غرق در غرایز خویش اند.


Zankyou no Terror

Zankyou no Terror

در این انیمه ی برتر ژانر روانشناختی ، ژاپن در اثر بمب گذاری های متعدد در وضعیت بحرانی قرار میگیرد.در واقع دو پسر جوان به خاطر بیدار کردن جهان دست به این کار میزنند.و می خواهند بگویند که در این جهان اسراری وجود دارد که مورد توجه افراد مختلف است و قانون قدرتی در مقابله با آنان ندارد. چرا که آنان خود قانون هستند.!


(Mirai Nikki (TV) (The Future Diary

Mirai Nikki

ایده ی اصلی این انیمه ی عالی روانشناختی آنقدر ها هم بینظیر نیست:۱۲ نفر در مقایل یک دیگر در یک بازی بقا قرار می گیرند.آخرین فرد زنده در این بازی جانشین خدایی به اسم دئوس می شود.در این بازی بتل رویال گونه , هر کارکتر دارای نوع خاصی از خاطرات آینده است،و باید سعی کنند که با استفاده از این قدرت پیروز و زنده بماند.این انیمه همچمین دارای پیچش های متعددی در داستان خود است و شما را تا لحظه آخر شگفت زده می کند.


Shoujo Kakumei Utena (Revolutionary Girl Utena)

Shoujo Kakumei Utena

این انیمه دز زمان خود انقلابی به حساب می آمد و یکی از برترین انیمه های روانشناختی در تمامی زمان هاست.Shoujo Kakumei Utena با یک داستان اسطوره ای شروع می شود،و مضامین سنگینی از جمله تمایلات جنسی،هویت،آرمان گرایی،بزرگسالی و موارد دیگری را مورد بررسی قرار می دهد.اوتنا داستان افسانه ای معمولی را میگیرد و کاملا دگرگونش می کند به طوری که الهام بخش بسیاری از فیلسوفان قرار می گیرد.اگر به دنبال یک سریال مغز خالی کن هستید،حتما نگاهی به انیمه ی اوتنا بندازید.


Perfect Blue

Perfect Blue

“ پر از تصاویر” و صحنه های سورئال است که به امضای ثابت کارگردان برزگ ساتوشی تبدیل شده است.این فیلم ما را ترغیب میکند تا ذهنیت یک انسان را در ذهن خود قرار دهیم،وجود راوی غیرقابل اعتماد و یک خط داستانی مبهم بین خیال و واقعیت چیزی است،که باعث میشود تا perfect blue جرو بهترین های این سبک قرار گیرد.


Paprika

Paprika

پاپریکا هم یکی دیگر از آثار ساتوشیست که در این لیست حضور دارد.پاپریکا به ذهن ما نفوذ میکند و به آنچه که انسان ها را می سازد می پردازد.رویاها و واقعیت در یک توالی روانگردان در این انیمه ادغام می شوند و برای درک کامل انیمه ی پاپریکا حداقل  دو بار تماشای آن نیاز است!در آخر سوالی که برای خیلی ها بعد از دیدن انیمه به وجود می آید ادعای کارگردان بزرگ کریستوفر نولان،مبنی بر اورجینال بودن ایده داستانی فیلم تلقین است!اقای نولان پس این پاپریکا چی میگه این وسط:))


Kuuchuu Buranko (Welcome to Irabu’s Office)

(Kuuchuu Buranko (Welcome to Irabu’s Office

مهم نیست شما به چه بیماری مبتلا باشید دکتر ارابو شما را درمان می کند!هنگامی که او به همراه پرستار عجیبش در حال درمان بیمار هستند شما با این پرسش رو به رو می شوید که آیا تلاش روزمره تان برای انطباق در جامعه عادی است یا یک اختلال روانی؟ این انیمه روانشناختی ممکن است به شما در یافتن آرامش کمک کند و یا باعث عدم ایجاد حس تنهایی در هنگام سختی ها و مبارزات شود.


Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain
Serial Experiments Lain

هنگامی که حرف از انیمه ی روانشناختی می شود،خیلی ها به انیمه ی Lain فکر می کنند.این انیمه اغلب شما را به صورت وحشت زده به یک سفر ذهنی می برد.و در هر لحظه آن ما شاهد تفسیرات مختلفی هستیم و سوالات متفاوتی متل چه چیزی واقعی هست؟ یا شوالیه های شرقی چه کسانی هستند؟چه چیزی در این جهان وجود دارد؟این ها پرسش هاییست که خودتان باید در جهان Serial Experiments Lain جست و جو کنید.


Ergo Proxy

Ergo prpxy

می توان گفت این انیمه بیشتر فلسفی است تا روانشناختی.انیمه ی Ergo Proxy تعریفی از جهان را از دید علمی تخیلی بیان می کند.اتفاقات انیمه در یک جهان پست آپوکالیپس روی میدهد،جایی که گروهی از اندروید ها که از زندگی شان سیر شدند،دست به کشتار می زنند.این انیمه علاوه بر پرداختن به مسائل مختلف فلسفی به یک سوال قدیمی درباره ی طبیعت در مقابل پرورش نیز می پردازد:دقیقا چه چیزی باعث می شود تا ما چه کسی باشیم؟!


Texhnolyze

Texhnolyze

تکنولایز نیز مانند Ergo prpxy بیشتز فلسفیست تا روانشناختی.با این حال نمی توان منکر این شد که فلسفه با روانشناسی پیوندی عمیقی خورده.در این سریال ما شاهد تصویری تاریک از انسان و طبیعت او هستیم.انیمه ی Texhnolyze جزو آن دسته ار سریال هایی است که جهان را از منظره ی بسیار بدبینانه نشان می دهد.


Shinsekai Yori

Shinsekai Yori

این انیمه یکی از برترین های ژانر روانشناختی می باشد.Shinsekai Yori داستان و فلسفه ای را برای ما به تصویر می کشد که باعث می شود تا چیز هایی که میدانیم و جامعه ای که در آن زندگی می کنیم به زیر سوال بروند.


Elfen Lied

Elfen Lied

در نگاه اول،Elfen Lied یک انیمه وحشتناک با خشونت های بکر است.اما در واقع ترانه پریان می تواند در شما احساس آشفتگی و دگرگونی ایجاد کند آن هم نه فقط در هنگام مشکلات،انیمه ی Elfen Lied باعث می شود تا این سوال را که چگونه انسان روابط خوب و بد را شکل می دهد؟ و یا چه چیزی در نحوه ی دید ما نسبت به دیگران تاثیر می گذارد؟ را در ذهن مخاطب ایجاد کند.این انیمه ی روانشناختی به بیننده این وظیفه را می دهد تا با تماشای گذشته ی تاریک و خونین شخصیت ها با دید بازتری به قضاوت آن ها بپردازند.


سخن پایانی

انیمه های روانشناختی جزو ژانر بزرگی هستند،و بسیار مشکل بود تا ۲۵ عدد از آن ها را گلچین کرد،جا دارد تا یادی کنیم از انیمه های بسیار جذابی مثل توکیو غول،ری زرو و کدگیاس که متاسفانه نشد در این لیست حضور داشته باشند.همچنین شما میتوانید با مراجعه به لینک با دیگر انیمه های این ژانر جذاب آشنا شوید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

4 دیدگاه در “۲۵ انیمه ی برتر روانشناختی که باید تماشا کنید!

به نظر من کامل نیست من همه شون رو ندیدم ولی اونایی که تو ذهنم بود همه بودن به غیر توکیو غول خدایی دیگه توکیو غول خداست حتما اضافه کنید

بله توکیو غول هم می تونست تو لیست باشه آخر مقاله اسمشو اوردم

خیلی بی مهتوا بود خیلی برام جالبه که اینقد دوسش دارید

سلام انیمه ال فن لید عالی بود می شه انیمه های مشابهش رو معرفی کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *