نقد و بررسی لایو اکشن Death Note

Death Note (دفترچه مرگ) یک فیلم تریلر روان‌شناختی آمریکایی به کارگردانی آدام وینگارد و نویسندگی جرمی اسلتر است.این فیلم اقتباسی از مجموعه مانگایی ژاپنی به همین نام به نویسندگی تسوگومی اوبا و طراحی تاکشی اوباتا است.دفتر مرگ در ۲۵ اوت ۲۰۱۷ در نتفلیکس پخش شد.

شروعی امیدوار کننده

شروع دفترچه مرگ خوب بود, در واقع بدون هیچ توضیحات اضافی خیلی سریع وارد داستان می شود و صحنه هایی که کمک زیادی به آن نمی کند را حذف کرده است, مانند نپرداختن به دنیای مردگان  و با سرعت رسیدن دفترچه مرگ به دست لایت باعث شد داستان کمی جالب تر دنبال شود.اما در همان ابتدا یک اتفاق عجیب رخ میدهد که شما را به سرزمین عجایب کارگردان که از شاهکار دفترچه مرگ بیرون کشیده است وارد میکند.دفترچه مرگ بیشتر یک فیلم برای نوجوانان است  و داستانی بسیار سطحی نسبت به مانگای آن است و همچنین شخصیت ها بسیار سطحی و در برخی موارد غیر قابل درک هستند.

نابغه ی روشنایی یا دیوانه ی تاریکی

نکته ای که در دفترچه مرگ ذهن شما را خیلی سریع درگیر میکند,تغییر بد شخصیت ها نسبت به مانگا است.اشتباه نکنید تغییر نسبت به مانگا میتوناد اتفاق خوبی باشد, اما فیلم دفترچه مرگ به شما نشان میدهد که چگونه میتوان یک شاهکار را سوزاند و حتی چگونه بدترین نوع تغییر انجام گیرد.

بهترین حرکت برای ساخت یک لایو اکشن از روی مانگا میتواند صرفا تنها تغییر داستان آن باشد, اما آقای آدام وینگارد با اصرار زیاد تمامی شخصیت های دفترچه مرگ را به طور کامل تغییر داده است ,الکی نیست که دفترچه مرگ به این اندازه مشهور شده است, آقای آدام وینگارد ,زیرا شخصیت های آن به شکل بی نظیری فوق العاده کار شده است, اما شما آن شخصیت ها را کشتید.از همان ایتدا مشخص بود که دفترچه مرگ راه اشتباهی را برای معرفی شخصیت ها به کار گرفته است.

لایت در این فیلم ظلم زیادی به وی شده است.شخصیت لایت در ایتدا تکالیف هم کلاسیانش را انجام میدهد و پول دریافت میکند.این عمل اصلا با شخصیت لایت هم خوانی ندارد, اما نگران نباشید این بهترین لطفی بود که در حق لایت انجام شد.

لایت شخصیتی بسیار شیطون و بازیگوش است, او در دعوا ها شرکت میکند و فرد مقابل را مورد تمسخر قرار میدهد و اصلا سر چشمه ای از فردی نابغه که در یک نقاب از شخصیت خوب پنهان شده است را ندارد.لایت صرفا حرکات بسیار عجیبی از خود نشان میدهد, او دیوانه وار مانند دخترها جیغ میکشد و حتی در قسمتی که در مراسم مدرسه میخواهند عکس بگیرند حالت هایی را میگرد که یک آدم دیوانه آن ها را انجام میدهد.

 

 

Death Note
لایت

مجموعه ای از انتخاب های اشتباه

در کنار اشتباهات شخصیتی با اشتباهات بازیگری هم روبرو هستیم.نگاهای دیوانه وار لایت و یا عصبانیت های عجیب ال به قدری که آب دهان ال از دهان او از عصبانی جاری می شود,لبخند های معنا دار میا , حرکات های بسیار عجیبی هستند که در طول داستان با آنها مواجه میشویم.اما اگر بخواهیم از حق نگذریم بعضی از شخصیت ها مانند ریوک و جیمز ترنر با این که از نقد هایی تشکیل شده اند اما شخصیت قابل قبولی دارند.یکی از انتخاب های بسیار خوب کارگردان حضور ویلیام دفو به عنوان نقش ریوک است.

اما بقیه بازیگر ها بدترین شکل ممکن شخصیت خود را بازی کرده اند.یکی از عجیب ترین و غیر قابل باور ترین شخصیت های میا و ال است. درست است که لایت به شکل عجیبی بد کار شده است, اما میا و ال تیر خلاص را بر پیکر نیمه جان این فیلم وارد کردند.

میا: میا در داستان عاقل ترین شخصیت است,او به فکر منافع خود حاضر به گذشتن از لایت است و شخصیت بسیار متفاوتی نسبت به یک دختر ساده و عاشق نشان میدهد.او زندگی را بدون اهمیت میبیند و علاقه ی زیادی هم به لایت ندارد و صرفا از آن دسته از شخصیت هایی که انگار به نظر می رسد که در اواخر داستان به شخصیت اصلی خیانت میکند.او حرکات بسیار متفکرانه ای انجام میدهد , گویی که کارگردان با شخصیت میسا در مانگای دفترچه مرگ مشکل داشته است .

 

Death Note
لایت و ال

 

نقات قوتی که تبدیل به نقطه ضعف شد

خیلی از فیلم ها و انیمه ها هستند که با وجود چند شخصیت نه چندان جالب از داستان خوبی پیروی میکنند. اما دفترچه مرگ از این کار ساده هم بر نیامد.داستان دفترچه مرگ بسیار سطحی است و شخصیت های این فیلم را زیاد درگیر خود نمیکند زیرا شخصیتی در دفترچه مرگ وجود ندارد.در مانگا حضور شخصیت هایی مانند آیزاوا و حتی وارد کردن شخصیتی مانند ریتنبر که در قسمت های زیادی هم وجود نداشت باعث جذابیت داستان شده بود, اما دفترچه مرگ حتی از شخصیت های اصلیش هم نتوانسته است به درستی استفاده کند.

حرکت هایی که در مانگای دفترچه مرگ توسط ال و یا لایت با زیرکی بسیار زیادی انجام میشد هم در این داستان جذابیت خاصی ندارند.پرده آخر فیلم اصلا جذاب نیست و الی که معلوم نیست از کجا طرز کار دقیق دفترچه مرگ را به این سرعت متوجه می شود و لایت را شکست می دهد.تا حدود اواسط فیلم تنها داستان درگیر روابط لایت و میا و روابط بد لایت با پدرش روبرو هستیم که جذابیت خاصی ندارد.شاید وجود اختلاف بین لایت و پدرش تصمیم خوبی بود اما استفاده ای از آن نشد.

ال: واقعا انتخاب کیت استنفیلد به عنوان شخصیت ال همچنان برای من غیر قابل باور است.خب معلوم است که ال به دلیل قیافه خاصش و رفتارهای متفاوتش است که ال نامیده میشود.اما انتخاب این شخصیت به عنوان ال اصلا حرکت جالبی نبود, چه بسا این شخصیت اصلا یک درصد هم نتوانست مانند ال یک شخصیت فوق العاده را نشان دهد.در انیمه دفترچه مرگ شما دوست دارید به قسمت هایی برسید که ال در آن حضور دارد اما در این فیلم کاملا قضییه بر عکس است , ال اصلا شخصیت با ثباتی ندارد و در بعضی از مواقع سریع عصبانی میشود , فریاد میکشد و به سمت فرد مقابل هجوم میاورد.

 

 

Death Note
ریوک بهترین شخصیت فیلم

مرگ تدریجی دفترچه مرگ

دفترچه مرگ از یک مسیر بسیار اشتباه شروع میکند و کم کم جذابیت فیلم را میکشد. موسیقی های نه چندان جالب , صحنه های قتل نه چندان مهم , شخصیت های بسیار بد, نکات تشکیل دهنده لایو اکشن دفترچه مرگ است, دفترچه مرگ انتظارات شما را میخورد, شخصیت هایش را خرد میکند و با پایانی گیج کننده اما خوب در خور فیلم به پایان میرسد.اگر از طرفدارن مانگا یا انیمه دفترچه مرگ هستید بهتر است این فیلم رامشاهده نکنید.زیرا انتظارتان را از دفترچه مرگ پایین میاورد.

درست است که قرار بود این فیلم تغییرات زیادی داشته باشد, اما صرفا فیلمی برای نوجوانان با شخصیت هایی با طرز فکر کودکانه است که فقط اسم دفترچه مرگ را یدک می کشد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

3 دیدگاه در “نقد و بررسی لایو اکشن Death Note

فیلمش اشغال بود اصلا ارزش دیدن ندارع.

عالیی

عالیه حرف نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *