نقد و بررسی انیمه Weathering with You

Weathering with You انیمه‌ای است در ژانر عاشقانه که در سال ۲۰۱۹ به کارگردانی و نویسندگی ماکاتو شینکای منتشر شد. ماکاتو شینکای سابقه ساخت انیمه Your name و ۵ centimeters per second را در کارنامه خود دارد.

شروع یک افسانه

Weathering with You دقیقا به شکلی شروع به کار می‌کند که مخاطب می‌خواهد، دیالوگ‌های تاثیر گذار و مرموز و داستانی که فلسفه‌های زیادی پشت آن پنهان شده است که همه‌ی این نکات مخاطب را در ثانیه به یاد آثار دیگر این کارگردان می‌اندازد.پس از این که انیمه نگاه کلی از داستان و فلسفه‌ی دنیای خود به مخاطب ارائه می‌دهد بی‌درنگ به سمت ماجراجویی می‌رود و از شخصیت‌های مختلف خود پرده برداری می‌کند، تمامی اتفاقات در نقطه ابتدایی دقیقا به همان شکلی روایت می‌شود که باید شود و معرفی شخصیت‌ها و روایت زندگی آن‌ها به خوبی انجام شده است و مخاطب را هم با خود به سمت این ماجراجویی می‌کشاند.

سرگردان در میان باران و خورشید

هوداکا شخصیت اصلی و رهبر داستان انیمه است، این شخصیت از نقطه ورودش به دنیای انیمه به روایت زندگی خود می‌پردازد و درواقع به نوعی او راوی داستان است. هوداکا شخصیت بسیار ساده‌ اما جالبی دارد، هوداکا یک نوجوان معمولی است و شخصیت چندان پیچیده‌ای ندارد، اما نکته جالب این شخصیت نحوه نقش آفرینی او در دنیای انیمه است که به بهترین شکل ممکن صورت گرفته است. هوداکا شخصیتی است که زندگی بی‌ثباتی دارد و مانند خیلی از افراد هم‌سن خودش به چاشنی شانس و تکیه بر تجربه و دانایی کم خود به سمت قسمت تاریک و سخت زندگی وارد می‌شود و همین موضوع باعث شده است که مخاطب بتواند ارتباط خوبی با زندگی هوداکا برقرار کند.

نکته جالب دیگر درمورد این شخصیت دیالوگ‌ها و یا درگیری است که هوداکا در ذهن خود با خود دارد، این درگیری در برخی از مواقع صحنه‌های بسیار جالبی را به نمایش می‌گذارد و حتی در برخی موارد هم کمی از چاشنی طنز در آن استفاده شده است. هوداکا شخصیتی است آرام و به نوعی کم‌حرف است و بیشتر نظرات و ایده‌ها را در ذهن خود مرور می‌کند و به طور کلی ثبات جالبی در وجود این شخصیت وجود دارد، در نقطه ابتدایی و انتهایی داستان به شکل بسیار عجیبی ثبات شخصیت هوداکا را از بین می‌برد و این شخصیت دست به انجام کاری می‌زند که مخاطب را شوکه خواهد کرده.

آفتاب زندگی

هینا مهم‌ترین شخصیت داستان است و در واقع تمامی فلسفه‌های انیمه از حضور او نشأت می‌گیرد و تمامی توجهات در داستان به سمت او باز می‌گردد. هینا ساده‌ترین شخصیت انیمه است و همین سادگی زیاد باعث شده است که جذابیت خاصی در او وجود نداشته باشد ،هرچند انیمه از تکنیک‌ها جالبی برای جذاب‌تر شدن او استفاده کرده است.درگیری که بین هینا و هوداکا بوجود آمده است به شکل جالبی به نمایش گذاشته شده است، اما آنطور که باید و شاید جذاب نیست.

هینا شخصیت مهربانی است و کمک کردن به دیگران مهم‌ترین بخش زندگی او است و داستان با استفاده از همین نکته درمورد شخصیت هینا ماجراجویی خود را به شکل کاملا نامحسوسی به سمت بخش‌های جذاب خود سوق می‌دهد. داستان در بهترین نقطه و بهترین زمان ممکن از گذشت شخصیت هینا پرده برداری می‌کند و نکته جالب درمورد آن این است که انیمه این موضوع را مانند یک راز در نظر گرفته است و همین موضوع هم باعث می‌شود که شخصیت او مخصوصا در نیمه اول انیمه مرموز باشد.

شخصیت‌هایی برای کمک به دو شخصیت اصلی

کیسو که جالب‌ترین شخصیت انیمه است، در چهره این شخصیت یک مرموزیت خاصی دیده می‌شود که بسیار جالب است. کیسوکه یک شخصیت فرعی تمام عیار است و نه تنها در خیلی از نقاط انیمه باعث می‌شود که داستان جذابیت بهتری پیدا کند، بلکه داستان زندگی خود این شخصیت هم از جذابیت بسیار خوبی تشکیل شده است، نکته جالب درمورد این شخصیت این است که انیمه گره بسیار جالبی میان کیسوکه و هوداکا بوجود می‌آورد و ارتباط جالبی میان این دو رخ می‌دهد. Weathering with You در ساخت و استفاده از شخصیت‌های فرعی به بهترین شکل ممکن عمل کرده است و همین موضوع هم باعث شده است که در کوچک‌ترین نقاط انیمه حضور این شخصیت‌ها بتواند جذابیت خاصی را بوجود آورد.

ناتسومی شخصیتی است که انرژی زیادی درون او وجود دارد و هیجان زیادی هم در دیالوگ‌ها و هم در رفتار او دیده می‌شود، البته ناتسومی بیشتر به عنوان شخصیت کمدی انیمه مورد استفاده قرار گرفته است و درگیری میان او و هوداکا در بیشتر مواقع به یک صحنه کمدی ختم می‌شود. ناگیسا شخصیت عاقلی است و بیشتر از سن کوچک خود می‌فهمد، اما نکته عجیب درمورد این شخصیت این است که داستان توانایی استفاده از پتانسیل آن را ندارد و تنها به عنوان یک شخصیت فرعی مهم در انیمه حضور دارد، داستان در برخی موارد استفاده جالبی از این شخصیت انجام داده است، اما به طور کلی با توجه به شخصیت‌های دیگر ناگیسا نمی‌تواند جذابیت‌های خود را نمایان کند.

فرم قدیمی در پرونده جدید

Weathering with You از انتظارات زیادی برخوردار است و درواقع کارگردان این اثر پس از انیمه Your Name انتظارات را برای این اثر بسیار بالا برده است، اما نکته‌ای که وجود دارد این است که آیا این انیمه انتظارات را می‌تواند بر‌آورده کند؟

نکته بسیار جالبی در درون انیمه وجود دارد و این نکته از همان نقطه ابتدایی داستان وجود مخاطب را در بر‌میگیرد، کلیشه‌هایی که در این انیمه وجود دارد دقیقا به مانند انیمه قبلی این کارگردان است و به نوعی انگار روح هردو انیمه یکی است اما مهم‌ترین نکته درمورد این موضوع این است که این کلیشه‌ها در انیمه Your Name به خوبی در داستان شکل گرفته‌اند و جذابیت بسیار خوبی را به آن افزوده‌اند، اما استفاده از همان تکنیک در این انیمه در ابتدا بسیار جالب است ولی پس از مدتی جذابیت خود را به دلیل تکراری بودن آن از دست می‌دهد و حتی باعث می‌شود که مخاطب خیلی ریز‌ بینانه‌تر به این نکات نگاه کند. طراحی و گرافیک انیمه بسیار خوب است و به قدری جذاب کار شده است که حتی صحنه‌ای از بارش باران در زمین را هم جذاب کرده است.

داستان باران و خورشید

داستان انیمه از دو بخش تشکیل شده است، موضوع فرعی که در بخش ابتدایی داستان اصلی بوجود می‌آید کم کم و در طول انیمه بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود و به قدری رشد می‌کند که حتی داستان اصلی را هم تحت شعاع خود قرار می‌دهد و پیچش بزرگی را در داستان بوجود می‌آورد. داستان فرعی که شخصیت هوداکا بوجود می‌آورد جذابیت چندان زیادی ندارد، اما سرعت خیلی خوبی به روند داستان می‌دهد هرچند داستان تا بخش پایانی توجه چندان زیادی به این موضوع نمی‌کند.

داستان انیمه از موضوع بسیار جالبی تشکیل شده است، اما این داستان به شکلی نیست که تمام مخاطبان از آن لذت ببرند و ترکیب جالبی از فرهنگ و فلسفه کشور ژاپن در آن دمیده شده است. روایت داستان از سرعت چندان جالبی برخوردار نیست و دلیل آن هم این است که زندگی شخصیت‌ها بیشترین اهمیت را در روند داستان دارد و به همین دلیل توجه بیشتر انیمه بر روی شخصیت‌ها است، همچنین این شخصیت‌ها هستند که داستان را به حرکت در می‌آورند که البته استفاده از این تکنیک در انیمه بسیار جذاب است. نکته بسیار جالب درمورد داستان این است که دو شخصیت اصلی آن کشش لازم برای جذاب نگه داشتن آن در طول مسیر حرکت خود ندارند و انیمه با وارد کردن دو شخصیت فرعی خود جذابیت بیشتر و جالب‌تری را به آن می‌بخشد زیرا موضوع اصلی و روایت داستان از جذابیت چندان زیادی تشکیل نشده‌اند.

پایانی شاد به سبک گذشته

پایان این انیمه بسیار عجیب است، اما همخوانی بسیار زیادی با دنیا و فلسفه داستان دارد و همین موضوع آن را جذاب می‌کند و پایان جالبی است. مقایسه کردن این انیمه با انیمه Your Name کار اشتباهی است، اما این اثر صحنه‌هایی را به نمایش می‌گذارد که ذهن مخاطب ناخودآگاه به سمت مقایسه این دو می‌رود و شباهت پایان بندی دو انیمه یکی از آن صحنه‌ها می‌باشد، Weathering with You تلاش بسیار زیادی برای بهتر نشان دادن خود نسبت به انیمه قبلی این کارگردان کرده است و همین موضوع هم باعث لغزش آن شده است، اما به دور از مقایسه این انیمه یک نمایش جذاب را نشان می‌دهد که تماشای آن می‌تواند لذت بخش باشد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

1 دیدگاه در “نقد و بررسی انیمه Weathering with You

خیلی ممنون بابت بررسی این انیمه.
امیدوارم بتونم این انیمه رو به زودی ببینم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *