نقد و بررسی انیمه psycho pass

روان گذر

   انیمه Psycho pass (روان گذر) بین انیمه های کاراگاهی جنایی و سایبر پانکی از برتری خاصی از نظر داستان و شخصیت ها برخوردار است.روان گذر توسط استودیو سازنده انیمه guilty crown یعنی پروداکشن ای جی ساخته شده است.این انیمه با نویسندگی گن اوروبوچی نویسنده معروف انیمه fate/zero و به کارگردانی نائویوشی شیوتانی و کاتسویوکی موتوهیرو که برای اولین بار کارگردانی یک انیمه را بر عهده داشتند از شبکه  فوجی تلویژن در سال ۲۰۱۲ پخش شد.

داستان انیمه درباره آینده ای متفاوت در شهر توکیو , جایی که دستگاهی به اسم سیستم شیبیل که حکم فرمانداری را در شهر دارد و با اندازه گیری روان گذر افراد, احتمال ارتکاب جرم انها را مشخص می کند.روان گذر , در واقع به زبان ساده به سلامت روان گفته میشود.سلامت روانی به میزان شادی و لذت از زندگی و هدفمند بودن زندگی یک فرد می گویند .در ادامه با تحلیل و نقد این انیمه همراه شما خواهیم بود.

بیشترین نکته توجه شده در روان گذر وارد شدن فشار روانی به یک فرد است که به سرعت روان گذر آن فرد را بالا می برد که در قسمت های آغازین سریال زیاد به این موضوع پرداخته شده است.روان گذر افراد با دستگاهی به شکل تفنگ به نام چشم شیبیل اندازه گیری می شود که اگر بالای صد باشد آن فرد خطرناک به شمار می آید و دستگاه, تیر فلج کننده را آماده شلیک می کند. نکته جالب در انیمه که زیاد به آن توجه نشده این است که اگر فردی روان گذر بالای سیصد داشته باشه شلیک با چشم شیبیل باعث مرگ آن فرد میشود.

shinya kogami مجری در psycho pass
shinya kogami

مجری یا بازرس؟

شکل گیری شخصیت های روان گذر از اتفاقی شروع می شود که بازرس تازه وارد سونموری اکانه طی اولین ماموریت خود تصمیم می گیرد که برای نجات گروگان به مجری زیر دست خود یعنی شینیا کوگامی شلیک کند.

اکانه با پشیمانی سعی بر جبران این اتفاق دارد و برای همین تصمیم می گیرد که اعتماد بیشتری به کوگامی پیدا کند ,اما پس از این ماجرا در یک اتفاق جالب ، کوگامی شخصیت دیوانه وار و خشن خود را طی یک ماموریت نشان میدهد.البته تصمیم های کوگامی اشتباه نیستند و داستان اصلا سعی بر نشان دادن کوگامی به صورت یک مجری دردسر ساز ندارد بلکه آن را به نوعی خطرناک جلوه میدهد.

یکی از چالش های اکانه در طول داستان ,انتخاب بین بازرس اول گینو و مجری زیر دست خود یعنی کوگامی است که این دو رفتار های مخالف زیادی با یکدیگر دارند.


مجری یعنی سگ شکاری

تمام شخصیت ها حتی خود مجری ها, رفتاری مانند یک وسیله برای پیدا کردن مجرم را با خودشان قبول دارند, اما مانند بسیاری از فیلم ها و سریال ها شخصیت اصلی است که معادلات را برهم میزند.

اکانه رفتار محبت امیزی با مجری ها دارد همین امر هم باعث میشود که او به کوگامی بسیار نزدیک شود.سربازرس گینو به دلیل اینکه پدرش از بازرس به مجری تغییر شغل پیدا کرده به شکل دیگری به مجری ها نگاه می کند,و انها را به تعریف خودش یک سگ شکاری به حساب می آورد. بعد از شروع شدن جدیت در داستان روان گذر, لج بازی های گینو بخاطر عصبانیت از پدرش روی رفتاری که با بقیه مجری ها مخصوصا کوگامی دارد باعث جذاب شدن داستان می شود حتی گینو تا جایی به عقاید خودش باور دارد که موجب اعتراض از سوی اکانه هم می شود.

گینو سعی زیادی بر معرفی خود به عنوان فردی که هیچ اشتباهی نمیکند و یا یک رهبر را دارد اما خیلی دیر خشمی که از پدرش ماسائوکو دارد را فرو میبرد و متوجه میشود که این خشم باعث شده بود نگاه او به دنیا عوض شود اما دیگر برای تجدید نظر دیر شده است.

نکته بسیار جالب حرف گینو در اوایل داستان به اکانه هست که میگوید: احمق ها از روی تجربه یاد میگیرند و عاقل ها از روی تاریخ در حالی که خود گینه در این جمله جزو دسته اول به حساب میاد.

کاور psycho pass
روان گذر واژه عجیب که صحبت کردن درباره آن یک روز طول میکشد

شخصیت ها

تنوع شخصیت ها در روان گذار بسیار خوب است,زاکاری مجری پر حرف شوخ طبع,کونیزوکا مجری جدی و کم حرف,ماسائوکا مجری میانسال و خوش رفتار و کارانوموری زنی با رفتار منحصر به فرد که با نشستن پشت کامپیوتر بیشتر مشکلات پلیس را برطرف می کند و این امر نشان دهنده تنوع شخصیت ها در انیمه است.

در قسمت های آغازین,این انیمه اصرار زیادی بر شخصیت و رفتار کوگامی و اکانه دارد اما بی توجهی زیادی به شخصیت های مکمل داستان, مخصوصا به شخصیت زاکاری  شده است . ندادن اطلاعات کافی درباره شخصیت منفی داستان یعنی ماکیشیما می تواند بسیار ازار دهنده باشد اما بزرگترین اشتباه انیمه اختصاص دادن یک قسمت فقط به شخصیت مکمل این داستان کونیزوکا باشد.اختصاص دادن یک قسمت به یک شخصیت اتفاق خیلی خوبی در روان گذر است اما شاید کونیزوکا جزو شخصیت های بسیار مهم نباشد.

داستان با نشان دادن گذشته شخصیت های مهم تر ,می توانست به راز و رمز های بیشتری از ذهن مخاطب جواب بدهد اما تصمیم میگیرد که به این زودی ها این کار را انجام ندهد و حتی بعضی ها کاملا بدون پاسخ بمانند.اگر نظر من را بخواهید نقش اصلی روان گذر,سیستم شیبیل است,که در تمام نقاط انیمه موضوع درباره این سیستم مرموز است که زندگی بسیاری را هم نابود کرده است.درواقع تمام شخصیت های منفی که درون داستان قرار دارند همه به دنبال یک هدف هستند که آن نابودی سیستم شیبیل است.اما چرا؟سیستم شیبیل مهارت افرادو بررسی می کند و آنها را به کار درست هدایت می کند.هیچ توضیحی راجع به چگونه ساخته شدن یا دلیل ساخته شدن این سیستم داده نمی شود که باعث گیج شدن مخاطب در بعضی مواقع می شود.

شوگو ماکیشیما در psycho pass
صحبت های ماکیشیما به اندازه ای عجیبه که باید مدتی به آن فکر کنید

ماکیشیما ادم خاص

یکی از نکات مثبت شخصیت ماکیشییما خاص بودن این شخص در توانایی حفظ روان گذر خود در پایین ترین حد ممکن و توانایی کنترل آن است,که داستان انیمه را خیلی جذاب تر می کند.ماکیشیما شخصیت آرام و اهل کتاب خواندن است که البته تقریبا تمام شخصیت های روان گذر اهل خواندن کتاب هستند به نوعی که در بعضی نقاط داستان نقل هایی از شکسپیر و سورن کییرکگور و خیلی از فیلسوفان و دانشمندان شده است .

فکر ها و ایده های ماکیشیما در روان گذر حکم اصلیه داستان این انیمه را دارند,به گونه ای که داستان با ایده ها و فکرهای ماکیشیما با ذهن مخاطب بازی می کند.ماکیشیما دقیقا شخصیتی است که روان گذر احتیاج دارد.شاید پس از قسمتی مخاطب بین بد و خوب بودن ماکیشیما دچار تردید شود و واقعا نداند که ماکیشیما شخصیت منفی داستان است یا نه.


رییس کاسی یا معلم توما

عجیب ترین شخصیت انیمه رییس کاسی یا معلم مدرسه توما است .شخصیتی که بعد از گیر افتادن ماکیشیما راز خود را برای او آشکار میکند اما ماکیشیما پیشنهاد رییس کاسی را رد کرده و فرار میکند.رییس کاسی در روان گذر تنها شخصیتی است که تصمیمات اشتباه بسیار زیادی میگیرد که در بعضی از انها مخاطب باور نمیکند که رییس کاسی این تصمیم را گرفته باشد.

سنگوجی اولین شخصیت روان گذر است که خودش را به بدن مکانیکی به یک روبات تبدیل کرده و رییس کاسی با استفاده از همین تاکتیک جای خود را با دیگر شخصیت خود عوض میکند.در این لحظه که حقیقت رییس کاسی آشکار میشود,سوال های زیادی در ذهنمان ایجاد میکند که جواب برخی از آنها داده نمیشود.یکی از انها این است که چرا از اول رییس کاسی با ماکیشیما راجب شخصیت اصلی اش صحبت نکرد؟چرا به ماکیشیما حقیقت را گفت؟

 

دوئل جذاب کوگامی و ماکیشیما در psycho pass
دوئل جذاب

شورش با تاکتیک ماکیشیما

ماکیشیما در بین شخصیت های روان گذر یک برتری خاص دارد که آن ,متفاوت فکر کردن درباره جامعه و مردم است که باعث میشود صحنه هایی که ماکیشیما در آن حضور دارد بسیار جذاب باشد.

یکی از جالب ترین صحنه های روان گذاری که نشان دهنده کارگردانی عالی آقای شیوتانی و اقای موتوهیرو است وقتی است که در شروع یک قسمت فردی با کلاه وارد داروخانه میشود ،از اسکنر رنگ روان گذر به راحتی عبور میکند و دو مسئول داروخانه را میکشد و با دارو ها فرار میکند.

افرادی کلاه دار که به راحتی قتل انجام میدهند و دزدی میکنند و  مردم را کتک میزنند یک راز بسیار بزرگ است که در اینترنت باعث وحشت مردم شده است.اما بعد از آن ,مردم برای دفاع از خود و از بین بردن این افراد به آنها حمله میکنند و آشوبی شهر توکیو را در بر میگیرد,صحنه های اشوب و درگیری در روان گذر عالی کار شده است.

کوگامی تنها فردی است که می تواند ذهن ماکیشیما را به خوبی بخواند,به این دلیل که شباهت های زیادی با یکدیگر دارند اما داستان با بی توجهی به این موضوع به کار خودش ادامه میدهد ,به نوعی که انگار از این اتفاق راضی نیست.


انتقامی پر از خشم

کوگامی در روان گذر یکی از محبوب ترین شخصیت های عمرتان خواهد شد,شاید با وجود کوگامی بی توجهی زیادی به شخصیت منفی یعنی ماکیشیما شود .کوگامی یک شخصیت عاشق دردسر و باهوش که بیشتر حقه های ماکیشیما را میفهمد و جلوی آنها را میگیرد اما کوگامی برای جلوگیری از ماکیشیما فقط به کشتن او راضی میشود, اما برای چی؟

یکی از هوشمندانه ترین اتفاقات داستان موقعی است که در برخی از فلش بک های کوتاه ,متوجه حضور شخصیتی به اسم ساسایاما در گذشته می شویم که به همراه کوگامی باهم بازرس بودند,بعد از مرگ ساسایاما به دست ماکیشیما کوگامی به سرعت روان گذرش بالا میرود و به مجری تغییر پست پیدا میکند و تنها هدف کوگامی گرفتن انتقام است.

صحنه مبارزه کوگامی و ماکیشیما یکی از بهترین صحنه های موجود در روان گذر است که با موسیقی عالی از گروه Ling Tosite Sigure یک صحنه فوق العاده زیبا را به مخاطب نشان می دهد و آن را به یاد ماندنی می کند.


حقیقت شیبیل در دستان اکانه

پس از حمله ماکیشیما به برج نونا محل سیستم شیبیل کوگامی با وجود اینکه میداند رفتن ماکیشیما به بالای برج برای گمراه کردن پلیس است اما خشم او باعث میشود که باز هم به دنبال ماکیشیما برود.

سیستم شیبیل از نگاه مردم یک ابر کامپیوتر با پردازش فوق العاده سریع  است.اما رییس کاسی مجبور میشود که هرآن کس که راز این دستگاه را بفهمد از بین ببرد.شاید توضیح سریع و نامفهوم درمورد سیستم شیبیل بیننده را گیج و گمراه کند اما به دلایلی رییس کاسی اکانه را به محل اصلی سیستم شیبیل میبرد و راز آن را برای اکانه برملا میکند.

اتفاق عحیب توضیح خیلی مبهم در مورد سیستم شیبیل که از مغز افراد به جای کامپیوتر استفاده می شود خیلی سریع تمام میشود اما دلیل گفتن این راز به اکانه به نظر احمقانه است .رییس کاسی برای اینکه در آینده بتواند از اکانه در سیستم شییل استفاده کند, راز این سیستم را به اکانه میگوید. این حرکت یکی از اشتباهات خیلی بد در این انیمه به شمار میرود یعنی رییس کاسی بعدا به این فکر نکرده بوده که شاید اکانه از آن استفاده کند یا دلیل دیگه ای دارد؟

نکته نه چندان جالب روان گذر این است که سعی میکند با پیچیده کردن اتفاقات از آن ها بگذرد و بعدا توضیح مناسب را بدهد که البته در بعضی مواقع این کار بسیار چشم نواز انجام میشود, اما بعضی مواقع شما آن اتفاق را فراموش کرده اید و توضیح داده شده برای شما فایده ای ندارد.

 

کوگامی و ماکیشیما در psycho pass
سفیدی یا سیاهی؟

پایان خوش تلخ

پایان بندی روان گذر, در عین حال بهترین و بدترین قسمت این انیمه است.شاید در ابتدا هر چه به پایان انیمه نزدیک بشویم این فکر در ذهنمان بوجود بیاد که قرار است یک پایان بندی بی معنا و بدون جواب در انتظارمان باشد اما روان گذر به خوبی به داستانش در فصل اول پایان میدهد و مقدمه خوبی را برای فصل دوم آماده میکند.

پایان بندی روان گذر از شکست و پیروزی تشکیل شده است که درواقع نویسنده سعی داشته که پایانی بیش از اندازه شاد یا بیش از اندازه تلخ نداشته باشد.

پس از مشخص شدن حقیقت سیستم شیبیل و شرط رییس کاسی با اکانه,اکانه را به شخصیتی جدی و بی روح تبدیل میکند.داستان در این لحظه تا پایان انیمه سعی بر نشان دادن شباهت بین اکانه و کوگامی دارد اما چندان در این امر موفق نیست.کارگردان این اثر میکوشد تا با این عمل فضای لازم برای ساخت فصل دوم این انیمه را ایجاد کند که این امر موجب شکست این مجموعه میشود.

فصل اول انیمه روان گذار بسیار خوب است اما کارگردان قصد دارد با نزدیک کردن شخصیت کوگامی و اکانه توجیحی برای اتفاقات فصل دوم این انیمه (psycho pass 2) بوجود بیاورد, که باعث میشود مخاطب کمی از انیمه نا امید شود, اتفاقی که برای دفترچه مرگ هم افتاد.روان گذر انیمه ای است که با روح و روان شما بازی میکند و شما را به فکر فرو میبرد, تماشای این انیمه بسیار توصیه میشود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

6 دیدگاه در “نقد و بررسی انیمه psycho pass

ینی اینقدر رومخمه پایانش و راهی که اکانه در نظر میگیره… و میپذیره خدمت گذار سیستم روان گذار باشه اینکه با اینهمه جنایت آخرش سیستم میشه خوبه و کوگامی میشه بده رومخمه اینکه تهش باید عین یه بدبخت زندگی کنه و اکانه و کوگامی با اینکه اینقدر شخصیتشون نزدیکه باید از هم دور بشن چون کوگامی یه جنایت کار رو کشته … رو مخمه دیالوگ آخر گینو به کوگامی که اصلا گینو در حد و اندازه آکانه نیست.. و خودخواهانه به نظر میرسه در قسمت آخر انیمه که سینمایی بود رو مخمه … اینکه آکانه قبول میکنه و ادامه میده به حمایت از سیستم و اینکه قانع نشدم سیستم فصل دو پاکه اینکه کوگامی مثل یه مجرم خارج کشورش زندگی میکنه نکاتیه که باعث میشه از این انیمه کفری بشم.. امیدوارم تو قسمتای بعدی مثل توکیو غول شاهد یه پایان قابل قبول باشیم….. کلا من تا چند روز اعصابم خط خطی بود که باعث شد تصمیم بگیرم انیمه دیدن رو تموم کنم… بین نقد ها احساس کردم نقد شما تونسته بود کاملا حسی که من دارم رو به صورت فنی و حرفه ای نشون بده… ممنونم…. داستان شروع و جذابیت و نقاط قوت زیادی داره .. اگر رو روند داستان دقت بیشتری بشه جذابیتش دو چندان میشه…

انتظار داشتن یه پایان خوش برای چنین انیمه هایی یه چیز دور از ذهن و واقعیته. اگه همه چیز خوب تموم می شد و شیبیل هم نابود می شد، دیگه نمی شد به چشم یه انیمه فوق العاده نگاهش کرد. از جمله نکاتی که میشه بهش توجه کرد اینه که این انیمه قهرمان نداره. منظورم از قهرمان کسیه که کار درست رو انجام بده و آخرش همه رو نجات بده، که اینجا کسی می شد که شیبیل رو نابود کنه. ولی نه کوگامی که جلوی مجرم ها ایستاد، نه آکانه که با شیبیل همکاری کرد، و نه ماکیشیما که جلوی شیبیل ایستاد هیچکدوم قهرمان داستان نبودن. اگه بیشتر بهش نگاه کنید می تونه فکرتون رو به چالش بکشه که عدالت واقعی و جامعه آرمانی که همه دنبالش بودن واقعا چی بود؟ و آیا شیبیل تونست اونو محقق کنه که حالا هیچکس چه بخواد چه نخواد نمی تونه جلوش بایسته؟ به نظرم از بین پایان های خوب و بد، یه چیز میانه براش تموم شد که بهترین پایانی بود که می تونست باشه.

نقد شما به نوعی فقط تعریف داستان و توضیح اتفاقات و شخصیت های انیمه بود. مطمئنا این انیمه حرف های زیادی برای گفتن داره و خیلی نماد ها توش به کار رفته. برای درک کامل مفهومش باید با دقت بیشتری بهش نگاه کرد.

اینکه تو فصل دوم کوگامی حضور نداشت خیلی نا امیدم کرد چون کوگامی بین تمام کاراکتر ها تاثیر گذاری و شخصیت جالب تری داشت و انگار که با برنگشتنش بهم یه چیز تقلبی قالب کردن

امروز فصل یک رو تموم کردم و درکل زیاد راضی نبودم نه تنها تنها شخصیت کاریزماتیک( ماکیشیما) سریال رو حذف کردن بلکه حتی نتونستن تصویر درستی از آینده نشون بدن.
شخصیت ها فرصت خوبی برای شکوفا شدن داشتن اما سریع حذف شدن و چهره اکانهه با رفتارش چنان پارادوکس بزرگی در ذهنم ایجاد می‌کنند که نمی‌توانم هذم کنم.
این انیمه میتونست بهترین توی نشون دادن یک دنیای سایبرپانک باشه اما در طولش مدام احساس می‌کردم که فقط داره به جامعه و مردم ژاپن کنایه و طعنه میزنه.
لذت بخش ترین صحنه برام له شدن نماینده شیبیل توسط ماکیشیما بود و اون لحظه مرگش اگه با آغاز همکاری مجری و خودش تموم میشد میتونست آدم رو برای دیدن فصل بعد قانع کنه.

الان بلخره چه بلیی سر کوگامی اومد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *