نقد و بررسی انیمه No Game No Life

انیمه No Game No Life در ژانر فانتزی ماجرجویی با چاشنی طنز یکی از خوش ساخت ترین انیمه ها در سبک خود است,و در سال ۲۰۱۴ از شبکه ای تی ایکس پخش شد.این انیمه اقتباسی از رومانی به همین اسم به نویسندگی یو کامیا است,که کارگردانی آن را  آتسوکو ایشیزوکا بر عهده دارد.

دنیای جذاب تر در صفحه نمایش

هر روز از چند ساعت خواب کمی که داشته ایم بلند میشیم و کامپیوتر را روشن میکنیم و تا موقع خواب به بازی کردن میپردازیم.این است زندگی سورا و شیرو دو شخصیت اصلی داستان,که زندگی در یک بازی ویدیویی را جذاب تر از زندگی آدم ها میدونند و تمام زندگیشان را پای شخصیت مجازی خود یعنی جاخالی گذاشته اند.براساس افسانه هایی که در شهر پیچیده, جاخالی شخصیتی است که هیچ وقت نمیبازد و در تمام مسابقات با بالاترین مهارت تمام شخصیت ها را ازبین میبرد و پیروز میشود.

انیمه No Game No Life بعد از معرفی دو شخصیت بسیار جذاب خود سعی بر توضیح داستان بسیار جنجالی و زیبای خود دارد , جایی که شخصیت شکست ناپذیر به یک مسابقه شطرنج دعوت میشود, که شیرو میتواند آن را به راحتی شکست دهد و بعد به یکباره آن ها وارد دنیای بسیار عجیب اما زیبا میشوند که تمام اتفاقات این دنیا بر اساس بازی ها پیش میرود.

 

سورا وشیرو در انیمه No Game No Life
دو قهرمان گروه ضعیف ها و تصمیم بر فتح دنیا

ده قانون تعیین کننده داستان

ده قانون حاکم بر دنیای دیسبورد به نظر قوانین ساده ای می آیند , اما داستان با همین ده قانون ساده جذاب ترین اتفاقات ممکن را رقم میزند,به نوعی که در بعضی از قسمت ها  پیروزی دو قهرمان داستان یعنی سورا و شیرو به همین ده قانون برمیگردد.سورا و شیرو به نوعی در این انیمه تنها افرادی هستند که به خوبی این ده قانون را درک کردند و طریقه استفاده از آنها برای پیروزی را به خوبی میدانند.البته داستان فقط به چند قانون خاص توجه زیادی دارد و به شما اکثر این قوانین را فراموش میکنید که انگار اصلا تاثیری در داستان ندارد.

ضعف داستانی انیمه No Game No Life در استفاده از تمام این ده قانون است که فقط از سه یا چهار قانون مهم آن استفاده میکند و بقیه قوانین را بی اهمیت جلوه میدهد. شما در طول داستان فقط در ابتدای آن تمام قوانین را مشاهده میکنید و به نوعی بقیه آنها در ادامه در داستان گم میشوند.


جاخالی  قهرمان دیسبورد

سورا و شیرو با اینکه خواهر و برادر تنی نیستند اما به خوبی ذهن یک دیگر را میخوانند و با هم هماهنگ میشوند.این دو قهرمان از هوش بسیار بالایی برخورد دارند و قادر به حدس زدن حرکت بعدی فرد مقابل خود هستند.در بعضی قسمت های داستان هوش بالای سورا و شیرو برای مخاطب غیر قابل باور است.انیمه برای زیبا کردن داستان خود سعی بر پیچیده کردن اتفاقات در سریعترین زمان ممکن دارد تا شما را برای دیدن این انیمه به وجد بیاورد ,اما بعضی مواقع سرعت و پیچیدگی شما را گیج و به خسته میکند.

مبارزات در انیمه No Game No Life بسیار زیبا و چشم نواز کار شده است و شما را مجذوب خود میکند, اما فرمول تکراری در مبارزات در بعضی موارد شما را آزار میدهد.مبارزات بسیار زیبا هستند و شما را بسیار به وجد میاورند. به طوری که قهرمان های داستان بسیار حرکت های پیچیده و متحیر کننده ای را انجام میدهد که نشان دهنده هوش آن ها است ,اما حریف مقابل از این موضوع خبر دارد و حرکتی بهنر انجام میدهد, ولی باز دوباره سورا و شیرو به سختی و با هوش بالایشان جواب آن را میدهند و دوباره حریف حرکتی بهتر انجام میدهد و… . این  اتفاقات فوق العاده و زیبا در انیمه, بسیار عالی کارگردانی شده است,اما این که شما میدانید که حریف سوراو شیرو به این سادگی از بین نمیرود شاید بعضی مواقع  برای بیننده تکراری شود.

 

جاخالی در انیمه No Game No Life
جاخالی هیچوقت نمیبازد

شخصیت ها

انیمه No Game No Life تمرکز خود را بر دو قهرمان خود سورا و شیرو گذاشته است.بقیه شخصیت ها اهمیت لحظه ای دارند,یعنی داستان از آن ها برای پیش بردن روند خود به خوبی استفاده میکند و دوباره تمرکز خود را بر سورا و شیرو میگزارد.

نکته بسیار خوب No Game No Life اهمیت دادن به شناخت شخصیت ها است.یعنی با نشان دادن گذشته و اتفاقاتی که از پیش افتاده برای شخصیت ها,  رفتار و عقیده ی ان ها  را توضیح میدهد, که  این مساله باعث درک کردن شخصیت ها برای بیننده میشود .حتی این توضیحات برای افرادی که سورا و شیرو با انها مبارزه میکنند نیز داده میشود , که موجب میشود شما حرکات انها را درک کنید و شخصیت ها برای شما جذاب تر شوند.

نکته عجیب شباهت فکری سورا وشیرو است.با اینکه این دو برادر و خواهر تنی نیستند اما شباهت زیادی دارند به نوعی که شما فکر میکنید این دو خواهر و برادر واقعی هستند و از اول زندگی باهم بزگ شدند,البته شیرو با اینکه هفت سال از سورا کوچک تر است اما از او پخته تر است و شخصیت بازیگوشی نیست.


استفانی و سورا شخصیت هایی برای خلق کمدی

استفانی دولا شخصیت ای ساده اما بسیار جذاب است که صحنه های کمدی داستان در مواقع حضور او رخ میدهند,مخصوضا اگر سورا هم حضور داشته باشد.شاید صحنه های کمدی  به گونه ای نباشد که شمارا وادار به خنده ای فراوان کند اما قطعا باعث لبخند زدن و جذاب شدن داستان می شود,به خصوص در مواقعی که داستان سعی بر پیش بردن روند خود دارد .

اسفانی با زودباوری و سادگی خود باعث خلق صحنه های کمدی جذابی میشود,اما سورا با نشان دادن نقطه ضعف خود این صحنه های کمدی را چند برابر میکند.منحرف بودن و شیطنت سورا که شخصیت خیلی باهوشی است, بسیار اتفاق عجیب و جالبی است.منحرف بودن سورا باعث زیبا شدن برخی صحنه ها در  انیمه No Game No Life شده است مثلا او تلاش زیادی برای دیدن دختر های درون انیمه کرده است,و حتی تا جایی به این کار خود ادامه میدهد که بیننده را به این فکر میندازد که تنها دلیل کشورگشایی سورا دیدن دختر های بقیه کشور ها است.

انیمه تلاش زیادی برای نشان دادن صحنه ای کمدی با محوریت شیرو دارد اما چهره ی بی تفاوت شیرو در اکثر موارد مانع این کار میشود,البته این مشکل با وارد شدن سورا به ماجرا حل میشود و یک اتفاق جالب و خنده دار را نمایش میدهد و به نوعی ضعف شیرو را در خلق صحنه های کمدی میپوشاند.

 

شیرو در انیمه No Game No Life
شیرو مهم ترین شخصیت انیمه

روندی طولانی

اساسی ترین مشکل انیمه No Game No Life روند داستانی آن است,شاید این روند خسته کننده نباشد اما در ادامه , به داستان مخصوصا در قسمت های پایانی لطمه میزند.با اینکه مبارزات در No Game No Life بسیار چشم نواز و خلاقانه و با موسیقی بسیار خوبی اتفاق می افتد اما بعضی از آن ها بسیار طولانی هستند و زمان زیادی را در بر میگیرند.

بعد از قسمت چهارم که سورا و شیرو  در دنیای فانتزی دیسبورد پادشاه گروه ضعیف ها میشوند داستان به سمت کشور گشایی و جنگ با بقیه کشور ها پیش میرود,اما بعد از پایان انیمه در این فصل باور این که تنها با یکی از کشورها مبارزه انجام شده آزار دهنده است. درواقع No Game No Life روندی طولانی برای مبارزه با یک کشور را در بر میگیرد و دلیل آن زیاد اهمیت دادن به جزئیات مبارزات است که حتی تا دو قسمت طول میکشند.


پیش درآمد فصل جدید

در اواخر انیمه No Game No Life داستان بسیار سریع پیش میرود, انگار که یادش رفته است که چه داستان پیچیده و سریعی دارد و هدفش به تعادل رساندن پایان آن در فصل اول است.دو شخصیت ابتدایی انیمه یعنی کورازمی و فلی به یکباره به داستان برمیگردند و داستان مانور زیادی بر روی این دو شخصیت و گذشته آن ها میدهد, اما فقط این دو نیستند و حتی شخصیتی که در پایان با او مبارزه میشود نیز اهمیت فراوانی پیدا میکنند.

اصرار انیمه بر معرفی شخصیت در پایان بسیار عجیب است.به دلیل اینکه هیچ فایده ای ندارند.شخصیت معرفی شده در پایان به نام کاهنه ی معبد زیاد ضروری نیست. و معرفی آن به نوعی برای خوب جمع کردن این انیمه در فصل اول و مهم نشان دادن فصل دوم است و میتوانست این شخصیت را در فصل دوم معرفی کند.اما نکته دیگر این است که سکه انداختن سورا در پایان برای مبارزه با کاهنه ی معبد و گیر افتادن سکه بین سنگ ها برای نتیجه برابر بسیار احمقانه است و اصلا چنگی به دل نمیزند.

 

شخصیت ها در انیمه No Game No Life
شخصیت های فصل دوم

پایانی سردرگم

با اینکه بخش پایانی انیمه No Game No Life یک مبارزه طولانی و زیبا را نشان میدهد اما اتفاقات را سریع جلو میبرد و برای خوب تمام کردن آن عجله دارد.اتفاقات پس از پایان مسابقه بسیار سریع است,دو شخصیت پایانی سریع به سوراو شیرو میپیوندند و به سرعت شخصیت جدید معرفی میشود و با عجله مسابقه میدهند و تمام.در قسمت پایانی, انیمه تمام تمرکز خود را بر روی فصل دوم میگذارد و شخصیت ها اتفاقات را خیلی سریع برای این فصل مهیا میکند که همین موضوع باعث میشود که پایان این انیمه در فصل اول کم هیجان و حتی خسته کننده شود و انتظارات شمارا براورده نکند.

در جمع بندی میشه گفت که No Game No Life از داستانی ساده که با چند قانون آن را پیچیده میکند همراه است و روند داستانی خوبی دارد که هرچه به آخر آن نزدیک میشویم به دلیل فراهم کردن اتفاقات برای فصل دوم داستان سردرگم و گاهی وقتا خسته کننده میشود.اما در حقیقت مبارزات و خلاقانه بودن ان ها, No Game No Life  را بیش از اندازه خوب کرده و با صداگذاری و موسیقی خوب آن ها را جذاب نشان میدهد.

No Game No Life انیمه ای با داستان متفاوت و قالب بندی خلاقانه است و سعی دارد داستان  را جذاب تا پایان به شما ارائه دهد و شما را منتظر فصل دوم بگذارد.فضای رنگی و شخصیت های جذاب و دنیای فانتزی و زیبای انیمه شما را برای دیدن ان به سمت خود میکشد و یکی از بهترین انیمه ها در این سبک است و دیدن آن شدیدا توصیه میشود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *