نقد و بررسی انیمه Dr.Stone

انیمه Dr.Stone ، انیمه ای در ژانر ماجراجویی است که به نویسندگی یوچیهیرو کیدو و کارگردانی شینیا لینو در سال ۲۰۱۹ منتشر شد.


شروع دوباره عصر حجر

نقطه آغازین و نحوه شروع داستان با جذابیت بسیار زیادی همراه است، درواقع هنر بزرگ انیمه Dr.Stone است که بدانید چگونه نظر مخاطب را برای شنیدن به نقطه آغازین خود جلب کند. در نقطه ابتدایی معرفی بسیار کوتاهی از شخصیت‌های داستان می‌شود و سپس به سرعت کار خود را در دنیای این انیمه آغاز می‌کند، نحوه شروع داستان یکی از نکاتی است که به جذابیت آن کمک کرده است، با اینکه به خودی خود داستان از موضوع جالبی تشکیل شده است، اما اینکه انیمه به زیبایی و با بکارگیری از شخصیت فرعی خود به عنوان محور اصلی در شروع داستان جذابیت آن را دوچندان می‌کند. چگونه معرفی کردن شخصیت‌ها یکی از نکاتی است که داستان در آن بسیار موفق عمل کرده است و از همان نقطه ابتدایی به طور کامل به معرفی شخصیت‌های خود نمی‌پردازد بلکه این اطلاعات را به تدریج و در طول پیشرفت در مسیر خود برای مخاطب ارائه می‌دهد.

انیمه دکتر سنگ


مردی از علم

سنکو شخصیت بسیار جالبی است و یکی از دلایلی که توانسته است موفقیت این انیمه را در عرصه‌ی روایت داستان تضمین کند همین شخصیت سنکو است. عطش ابن شخصیت برای علم به قدری زیاد است که کاملا حس خود را به مخاطب انتقال می‌دهد و جذابیت زیادی را به این شخصیت افزوده است. نبوغ او در علم و تاثیراتی که این نبوغ در رفتار و شخصیت سنکو گذاشته است به شکل بسیار جذابی به تصویر کشیده شده است و سنکو برای انجام هرکاری در دنیای سنگی این انیمه از منطق خود استفاده می‌کند. با اینکه تمامی رفتار‌های این شخصیت از عقل او پیروی می‌کند، اما سنکو در برخی از صحنه‌های این انیمه نشان داده است که احساسات او به صورت پنهانی نقش زیادی در اعمال و تفکرات او خواهد داشت.

نکته‌ای عجیب درمورد سنکو این است که این انیمه پس از گذشت چندین قسمت هیجان را از این شخصیت می‌گیرد، درگیری که بین سنکو و سوکاسو در نقطه ابتدایی داستان بوجود آمد بسیار جذاب بود و دلیل آن هم نبرد بین عقل و قدرتی بود که بین این دو شخصیت بوجود آمد، اما داستان این نکته را از چنگ سنکو درمی‌آورد و یک روند تکراری را برای ادامه زندگی این شخصیت بوجود می‌آورد ولی این روند تکراری از جذابیت آن کم نمی‌کند. رابطه بوجود آمده میان سنکو و شخصیت‌های فرعی بسیار جذاب است و به قول یکی از شخصیت‌های فرعی این انیمه رک بودن این شخصیت به علاوه بددهنی او به طور ناخواسته‌ای به جذابیت این رابطه‌ها افزوده است. به طور کلی سنکو یک شخصیت کامل برای ارائه داستان جذاب انیمه است و همین موضوع هم باعث شده است که داستان پیرو نقشه‌های سنکو برای پیشروی در مسیر خود باشد و خود را کاملا به دست سنکو سپرده است.


شخصیت‌هایی برای پیشرفت علم

شخصیت‌های فرعی بسیار زیادی در انیمه Dr.Stone وجود دارد که هرکدام از آن‌ها نقش‌های بزرگ و کوچکی را در داستان بر عهده دارند. کروم یکی از شخصیت‌هایی است که نقش بسیار پررنگی را در داستان ایفا می‌کند و رابطه‌ای که بین او و سنکو شکل می‌گیرد بسیار جذاب است. کروم عقایدی شبیه به شخصیت سنکو دارد، اما این دلیل جذاب بودن این شخصیت نیست، دلیل اصلی جذابیت این شخصیت تفاوت رفتاری است که نسبت به شخصیت سنکو دارد، کروم یک شخصیت کاملا احساسی است و همین احساسات او است که او را به سمت علم جذب کرده است، احساسات کروم حتی در دیالوگ‌های او نیز مشخص است هرچند در برخی از مواقع هم به طور صادقانه نظر خود را بازگو می‌کند، اما کروم درگیری چندان زیادی با دیگر شخصیت‌های فرعی انیمه ندارد و در برخی از صحنه‌های دیالوگ‌های رد و بدل شده میان او و کوهاکو از طنز جالبی برخوردار است.

کوهاکو به شکل بسیار جالبی وارد داستان می‌شود و مسیر داستان را هم به خوبی به سمت دیگری منحرف می‌کند، اما پس از گذشت لحظات ابتدایی حضور خود جذاببت این شخصیت کاملا از بین می‌رود هرچند بیشتر شخصیت‌های فرعی در لحظه‌های کوتاهی اهمیت پیدا می‌کنند. یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های فرعی گن است، شخصیت مرموزی که به شکل بسیار مرموزانه‌ای هم وارد داستان می‌شود. گن تنها به دنبال نفع شخصی خود است و حضور همچین شخصیت جالبی در دنیای پر هرج و مرج این انیمه نقش مهمی در داغ نگه داشتن جذابیت داستان دارد. گن بسیار شخصیت مرموزی است و داستان نیز دوست دارد که آن را مرموز نشان بدهد که در این امر هم موفق است هرچند دانش او از روانشناسی نیز باعث شده است که این شخصیت کمک خوبی برای پیشروی داستان باشد.

انیمه دکتر سنگ


قدرتی برای از بین بردن علم

سوکاسو شخصیتی است که پس از ورود به داستان هیجان را نیز با خود به آن وارد می‌کند و این موضوع جذابیت داستان را در نقاط ابتدایی به اوج خود می‌رساند، شخصیتی است با نگاه بی‌روح که تفکرات جالبی را در سر می‌گذارند. سوکاسو شخصیت بسیار جالبی است حضور این شخصیت در داستان مانند یک تهدید همیشگی در دل دنیای انیمه احساس می‌شود تهدیدی که هیجان بسیار زیادی را به داستان آن وارد کرده است که البته این هیجان پس از گذشت چندین قسمت و با تغییر روندی که در داستان به وجود می‌اید کم کم از بین می‌رود و حضور این شخصیت را در داستان کاملا کم رنگ می‌کند. داستان سعی دارد با ورود شخصیت هیوگا به داستان کمی هیجان را به انیمه بازگرداند که البته برای چندین قسمت هم موفق به انجام این کار می‌شود، اما شخصیت هیوگا جذابیت سوکاسو را ندارد و به مانند او نمی تواند آتش هیجان داستان را روشن نگه دارد.


قلعه ایشیگامی و دوستان

شخصیت‌های فرعی انیمه Dr.Stone بسیار زیاد هستند و داستان هم به خوبی از پتانسیل این شخصیت‌ها استفاده می‌کند و برای هرکدام از آن‌ها با استفاده از استعدادی که دارند در داستان نقش بوجود می‌آورد، ترکیب سنکو و شخصیت‌های فرعی انیمه نتیجه بسیار جذابی را ارائه می‌دهد. کینرو و گینرو یکی از اولین شخصیت‌های فرعی هستند که وارد داستان می‌شوند ،هرچند در طول مسیر خود انیمه استفاده‌ی مختلفی مخصوصا از شخصیت کینرو می‌کند و حتی او را در برخی از دقایق به یک شخصیت کلیدی تبدیل می‌کند، اما گینرو بیشتر شخصیتی است که برای صحنه‌های طنز در داستان استفاده می‌شود که البته صحنه‌های کمدی این شخصیت به خوبی به نمایش درمی‌آید. ترکیب بسیار جالبی از شخصیت‌های فرعی  انیمه وجود دارد و هرکدام از آن‌ها به غیر از عجیب بودن خود مهارت جالبی را وارد داستان می‌کنند.

سویکا شخصیتی که در طول داستان بیشتر هندوانه به سر مشاهده می‌شود و شخصیت کاسکی پیرمردی که هیجان زیاد او به صنعتگری او را قدرتمند می‌کند. ماگما یکی از شخصیت‌هایی است که در بخش‌های پایانی مسیر خود را به داستان پیدا می‌کند هرچند داستان استفاده موردنظر خود را از این شخصیت کرده است. تایجو مهم‌ترین شخصیت داستان در نقطه ابتدایی آن است، روحیه زندگی کردن کاملا در وجود این شخصیت قابل مشاهده است و همین روحیه باعث ورود شخصیت یوزوریها به داستان می‌شود، هرچند برعکس تایجو یوزوریها شخصیت چندان جذابی نیست، اما حضور این دو شخصیت باهم در داستان بسیار جالب است که البته با توجه به روند داستان زود از مسیر آن خارج می‌شوند.

دکتر استون - سنکو و کروم


داستان علم در برابر قدرت

داستان انیمه Dr.Stone از موضوع بسیار جالبی برخوردار است هرچند تعداد اندکی از سوالاتی که در داستان بوجود می‌آید پاسخ داده می‌شود. شروع داستان بسیار جالب است و جذابیت نقطه ابتدایی داستان به قدری زیاد است که هیجان آن از همین بخش ابتدایی تا پایان آن تمام وجود مخاطب را در بر می‌گیرد،. نکته موجود درمورد داستان انیمه این است که پس از گذشت چندین قسمت با ایجاد یک پیچش جالب از این هیجان دور می‌شود و کم کم جای خود را به یک روند تکراری می‌دهد روند تکراری که به طرز عجیبی جذابیت خوبی را در داستان ایجاد می‌کند، اما جذابیت آن مانند نقاط ابتدایی این انیمه نیست. Dr.Stone از تکنیک‌های بسیار جذابی در داستان خود استفاده کرده است تکنیک‌هایی که هرکدام به بهترین شکل و در بهترین نقطه استفاده شده‌اند.

یکی از تکنیک‌های جالب انیمه Dr.Stone توضیح درمورد گذشته و یا سرگذشت هر شخصیت است که در طول داستان در بهترین نقاط به نمایش در‌ می‌آیند و حتی در برخی از مواقع از شخصیت‌هایی مانند روری که حضور پررنگی در داستان ندارند نیز برای این تکنیک و افزودن جذابیت به داستان استفاده می‌کنند. مهم‌ترین نکته درمورد داستان این انیمه نحوه روایت آن است و این موضوع با کمک شخصیت‌های جذابی مانند سنکو بسیار جذاب انجام شده است، “روایت انیمه به قدری جذاب است که ناخودآگاه مخاطب را به سوی علم شیمی سوق می‌دهد کاری که مدارس در انجام آن ناموفق هستند”.


پایانی برای شروع یک نبرد

با نزدیک شدن به قسمت‌های پایانی خونسردی داستان از بین نمی‌رود و همچنان به روندی که برای ادامه مسیر خود در نظر گرفته است ادامه می‌دهد که همین خونسردی زیاد باعث شده است که پایان این انیمه جذابیت چندانی نداشته باشد و حتی شاید کمی مخاطب را ناامید کند. با تمامی این اوصاف Dr.Stone با استفاده از شخصیت‌های جذابی که خلق کرده است داستان بسیار جالبی را ارائه می‌دهد و تماشای آن بسیار لذت بخش است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *