نقد و بررسی انیمه Death Note


انیمه Death Note یکی از بهترین انیمه های سبک کار آگاهی روانشناختی است که در سال ۲۰۰۶ از نیپون تی وی در ژاپن و ای بی سی ۲ در انگلیس پخش شد.این انیمه به کارگردانی تتسوری آراکی توسط شرکت مدهاس ساخته شد.مانگای این انیمه در سال ۲۰۰۳ توسط  تسوگومی اوبا و مصور سازی تاکه شی اوباتا منتشر شد.

عدالت جدید

Death note از ایده بسیار ساده ای ساخته شده است.یک دفترچه در دنیای مردگان که توسط یک شینیگامی(فرشته مرگ) به اسم ریوک به زمین انداخته میشه و دانش آموزی به اسم لایت یاگامی این دفترچه را برمیدارد و به طور خیلی اتفاقی متوجه واقعی بودن این دفترچه میشود.اما هنر اصلی دفترچه مرگ در داستان این نیست، بلکه در کارگردانی فوق العاده و نویسندگی عالی آن است.

نکته ای که Death note را بسیار خاص جلوه میدهد این است که  یک اتفاق بسیار ساده با ابزار هایی مانند شخصیت ها یا اتفاقاتی که طی واکنش به عمل شخصیت ها اتفاق میفتد داستان را به پیچش خاصی سوق میدهد که شما متوجه تغییر سریع روند داستان از سویی به سوی دیگر نمی شوید.مهمترین موضوع برای این پیچش شخصیت ها در Death note شخصیت های آن است.

death note picture 1
دو شخصیتی که هرکدام برای کل انیمه کافی هستند

لایت تاریک

Death note با پدید آوردن شخصیت لایت یاگامی شما را به چالش دعوت میکند, و آن هم این است که شما را محو پیچیدگی عناصر تشکیل دهنده شخصیت لایت میکند.واقعا تشخیص این که لایت در عالم واقعیت خود از چه شخصیتی برخوردار است بیش از اندازه سخت است، به نوعی که نمیتوان متوجه شد که واقعا لایت چه شخصیتی دارد.هنرمندی لایت به بازی در نقش های مختلفش در زندگی با استفاده از هوش زیادی که دارد بعضی مواقع شما را تا حدی میبرد که دوست دارید لایت را تا قدری که میخورد با مشت بزنید.

لایت پسری مهربان و درس خوان,لایت برادری مهربان که در درس ها به خواهرش دلسوزانه کمک میکند,لایت دوستی فوق العاده لایت… .نمیتوان از هنر نویسنده در طراحی شخصیت لایت چشم پوشی کرد لایت در هر موارد شخصیت خود را با شخصیت دیگری خود اشتباه نمیکند و به شکلی فوق العاده تمامی شخصیت های انیمه را بازی میدهد.اگر میخواهید به پیچیدگی شخصیت لایت پی ببرید فقط کافی است به چند صحنه از Death note توجه کنید.

صحنه ای که لایت بعد از بدست آوردن حافظه خود دارد و چند دقیقه قبل از آن نشان دهنده تغییر فوق العاده شخصیتی لایت است به نوعی که او بیش از اندازه برای مرگ پدرش گریه میکند اما در ذهنش بدون ذره ای ناراحتی در فکر انجام نقشه بعدی و شاید حتی اگر مرگ پدرش به نفع او باشد خوشحالی از این اتفاق است.


قهرمان دیوانه

در انیمه ها شخصیت های عجیب غریب زیاد وجود دارد اما همه ی آنها را فراموش کنید زیرا ال عجیب ترین آنها است.مانند لایت، ال هم شخصیت پیچیده ای دارد .کلا تمام شخصیت های Death note بسیار کامل هستند,اما ال از قوانین خاصی پیروی میکند که شاید بعضی از آن ها را به گفته ی خودش به اجبار انجام میدهد.اما این قوانین نتوانست مانع شکست ال در برابر ابزار های بسیار زیاد لایت در این مسابقه شود.

ال با مدل نشستن خاص خود معتقد است که تمرکز بیشتری پیدا میکند.ال معتقد است که با استفاده زیاد از مغز خود و خوردن زیاد چربی چاق نمیشود اعتقادات ال بسیار زیاد و عجیب هستند. اما همین موضوع باعث جذاب شدن این شخصیت میشود.بر خلاف مانگا انیمه Death note نتوانسته به خوبی تفکرات ال را به نمایش بگذارد و فقط به گفتن آن ها  بسنده میکند و از روی برخی از نکات میگذرد.ال و لایت کاملا خلاف جهت یکدیگرند,ال شخصیت عجیب غریبی دارد اما لایت بسیار ساده و شاید مانند خیلی از بچه های دیگر است.نکته بسیار جالب در مورد ال این است که او هر نظری که داشته باشد معتقد است که آن درست است اما شاید کامل نباشد,ال از ابتدا بر روی چند نظر پافشاری میکند و هرچه که داستان پیش میرود بدون عوض کردن نظر خود تنها نکته ای دیگر به آن اضافه میکند.

death note picture 2
سه شخصیت اصلی در یک قاب

میسا و فرشته مرگ

Death note به شکل دیوانه واری و پیچش خاصی پیش میرفت که ناگهان شخصیتی با دفترچه ای دیگر وارد داستان میشود.شاید وقتی در ابتدا میسا آمانه را میبینیم فکر میکنیم یک شخصیت فوق العاده و متفکر دیگر وارد داستان شده اما این جا است که هنر نویسندگی آقای اوبا خودش را نشان میدهد.بر عکس ریوک که کمک زیادی به لایت در انجام کارهای نمیکند اما رم شینیگامی میسا کاملا  وابسته و به انجام کارهایش نه تنها کمک, بلکه راه چاره پیدا میکند.میسا شخصیتی برای به چالش کشیدن لایت است و داستان سعی دارد تا نشان دهد که اگر یک دختر دیوانه ای که همش در حال بهم ریختن ذهن شما باشد درحالی که شما شاید مهمترین فرد روی کره زمین باشید چکار میکنید؟

میسا شخصیتی بود که دفترچه مرگ به آن احتیاج داشت,دوشخصیت بسیار باهوش چند شخصیت معمولی چند شخصیت احمق و حالا میسایی که فقط به حرف قلبش گوش میدهد در این هرج و مرجی که هر حرکت لایت درصد مشکوک شدن ال را به خود بیشتر میکند.میسا با اینکه شخصیت باهوشی نیست اما در بعضی مواقع به شکل بسیار عجیبی متفکرانه عمل میکند و در بعضی مواقع بسیار بد عمل میکند.

شاید میسا بین شخصیت ها بیشترین نوسان را دارد. دادن نوار ها به شبکه سامورا میتوانست بدون دخالت میسا انجام شود که ال متوجه حضور میسا نشود اما این حرکت بسیار احمقانه از سوی میسا باعث دستگیری او شد و حرکت بسیار فوق العاده او وقتی که حافظه اش را توسط رم بدست میاورد این بود که خیلی خودش را آروم نشان میدهد و چیزی به لایت نمیگوید تا ذهن او را به هم بزند اگر شما این دو حرکت را نگاه کنید شاید باورتان نشود که میسا هردو حرکت را انجام داده است.

 death note light and ryuek pic
عدالتی جدید به اسم لایت یاگامی

استفاده درست از شخصیت ها

Death note از تمام شخصیت هایش به درستی استفاده میکند و حتی در بعضی مواقع یک شخصیت را به نوعی به داستان بر میگرداند که شما حتی یادتان نمی آید که چه موقعی این شخصیت وارد ماجرا شد.اما در این میان شخصیت هایی هم بودن که وجودشان تنها برای خلق یک صحنه فوق العاده یا درگیر کردن ذهن بیننده با خود وجود داشتند مانند اوکیتا که جلوی ساختمان یک شبکه تلویزیونی کشته شد تمام شخصیت ها خیلی سریع از مرگ اوکیتا میگذرند و حتی اتفاق افتاده در آن حادثه را بسیار مهم تر از مرگ او میدانند.شخصیت های دیگری مانند ری پنبر و زن او باعث جذابیت در فقط برخی قسمت ها میشوند و خیلی تاثیر زیادی مانند بقیه شخصیت ها در داستان ندارند.

داستان در استفاده از برخی شخصیت ها خیلی خوب و اما در تعداد اندکی خیلی بد عمل کرده است شخیت هایی مانند موگی و واتاری کاملا در داستان محو هستند و فقط اسم آن ها در انیمه وجود دارد اما شخصیت هایی مانند ماتسودا به خوبی از پتانسیلشان استفاده شده حتی سرگرد یاگامی پدر لایت از شخصیت خیلی خوبی قرار دارد و تصمیم هایی که در نوع خود معقولانه است میگیرد اما این شخصیت هم در انجام برخی از کار ها از پستی بلندی زیادی برخوردار است.


دفترچه مرگی که اسمش در دفترچه مرگ نوشته شد

شاید مرگ ال اتفاق دردناکی باشد اما داستان کمی برای این اتفاق عجله داشت و شما را به این باور نمی انداخت که واقعا در این همه اتفاق به این سرعت محبوبترین شخصیت انیمه را حذف کند با اینکه Death note به شکل ماهرانه ای زیبایی و اتفاق های فوق العاده ای که در قسمت هایش اتفاق می افتاد از دست نمی دهد اما جای خالی ال در واقع شما را ناامید میکند و شما آن آتش همیشگی را برای دنبال کردن این انیمه ندارید.

تلاش داستان برای استفاده از شخصیت های نیر و ملو بجای ال کاملا شکست میخورد و این شخصیت ها را حتی نمیتواند جذاب نشان دهد اما هنر Death note در استفاده از شخصیت های فراموش شده گذشته مانند آیزاوا و تاکادا به شکل بی نظیری جذابیت را به این انیمه بر میگرداند.شاید یکی از مهم ترین شخصیت های دفترچه مرگ میکامی تنها فردی که لایت برای دادن دفترچه به آن اعتماد میکند باشد زیرا میکامی کاملا ورق را در دقیقه آخر از برد لایت به اشتباه به برد نیر عوض کرد.

داستان شخصیت های جدید هم معرفی میکند که جذابیت خاصی ندارند و فقط برای پیش بردن داستان هستند.اما هنر دفترچه مرگ در روی کار آوردن شخصیت هیگوچی یکی از فوق العاده ترین حرکت های این انیمه است.هیگوچی شخصیتی دیوانه است که به شکل اتفاقی و به ناچار دفترچه به دست او میرسد و اینجا است که چند قسمت دیوانه وار بدون اینکه شما متوجه آن بشوید در انتظار شما است.

death note L and light pic
جدال مغز ها

پایانی ناامید کننده بر یک شاهکار

منحصر به فرد بودن داستان دفترچه مرگ تنها شخصیت های بزرگ و شخصیت های مهم آن نیست بلکه وجود چاشنی های مختلف در هر شخصیت باعث بروز این اتفاق شده است,درواقع دفترچه مرگ ا یک داستان بسیار ساده برخورد دار است اما این که با کمک شخصیت های عجیب و فوق العاده آن را به این شکل در بیاورد یک هنر است.

دفترچه مرگ دقیقا میداند که چگونه بیشتر مهره هایش را تکان دهد و به خوبی از هرکدام استفاده میکند نمونه آن این است که وقتی شما وقتی برای اولین بار ریوک را میبینید اصلا فکر نمیکنید که یک شخصیت با چاشنی طنز به انیمه اضافه شده است یا وقتی که در ابتدا فقط صدای ال یا تصمیمات او را میبینید فکر نمیکردید که یک شخصیت عجیب غریب وارد داستان شود اما دفترچه مرگ از اتفاق هایی که احتمال رخ دادن آن ها بسیار کم و جزو بدشانسی هستند استفاده کرد تا یک پایان بسیار سر سری و نه چندان جذاب را به ما نشان دهد تا بار بزرگ این شخصیت ها را از روی دوش خود بر دارد.

دفترچه مرگ یکی از بهترین انیمه هایی است که شما میتوانید ببینید انیمه ای که بجای پیچیده کردن داستان از پیچیده کردن شخصیت ها استفاده میکند و آن هارا برای شما به یاد ماندنی میکند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *