نقد و بررسی انیمه Assassination Classroom

کلاس آدمکشی یک مجموعه مانگا ژاپنی است که توسط ماتسویی یوسی نوشته و طراحی شده‌است.فیلمی سینمایی نیز به کارگردانی ائیچیرو هاسومی در ۲۱ مارس ۲۰۱۵ در کشور ژاپن اکران شد. بر اساس نسخه مانگا یک مجموعه تلویزیونی انیمه ۲۲ قسمتی به کارگردانی سیجی کیشی،  توسط استودیو لارکه تهیه شد که از ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۵ در شبکه فوجی تلویژن پخش گردید.داستان مجموعه دربارهٔ زندگی روزمره معلمی عجیب و قدرتمند به شکل اختاپوس است که دانش‌آموزانش برای جلوگیری از نابودی سیاره زمین قصد کشتنش را دارند.

عجیب اما واقعی

مانند خیلی از انیمه ها کلاس آدمکشی از یک داستان عجیب که تقریبا باور کردن این که این  اتفاق در دنیای واقعی میتواند اتفاق بیفتد احتمالش صفر است.وجود یک شخصیت با قدرت عجیب و پیشروی داستان بر پایه قدرت اون شخصیت هسته اصلی این انیمه است.وجود یک شخصیت پایه از دانش آموزان به عنوان یک شخصیت بسیار مهم اتفاق جالبی است زیرا این اتفاق انگار خاطره ای از این طرف است.داستان با زیرکی سعی بر اضافه کردن شخصیت های مکمل با ویژه گی های خاص به داستان داره که داستان را جذاب تر میکند.

قاتلان کوچک

با این که دانش آموزان کلاس E جزو دانش آموزانی هستند که پر دردسر و به نوعی متفاوت از بقیه دانش آموزان هستند اما در اکثر مواقع این تفاوت چندانی به چشم نمیخورد.انیمه توانایی پرداختن یکجا به تمام شخصیت های کلاس را ندارد اما به نوبت به بیشتر شخصیت ها می پردازد و تنوع شخصیت ها را نشان میدهد.برخی از شخصیت های انیمه اخلاق و یا شخصیت خطرناکی را نشان نمیدهد اما داستان با بی توجهی به این شخصیت ها به شخصیت های دیگری میپردازد.

یکی از مشکلات کلاس آدمکشی قسمت شخصیت ها است.شخصیت هایی مانند کارما تنها در برخی از قسمت اهمیت پیدا میکند و حتی در بعضی قسمت ها کاملا وجود ندارد.داستان انیمه سعی دارد با نشان دادن آسانو به عنوان یک شخصیت مهم از پتانسیل کارما که نتوانسته از استفاده کند بهره ببرد زیرا هیچ شخصیت دیگری توانایی رویارویی با آسان. را ندارد و حتی از نظر قیافه هم آسانو و هم کارما فقط رنگ چشم ها و موهایشان با هم فرق دارد.

داستان به جای وارد کردن شخصیت جدید یا تغییر گذشته برخی از شخصیت ها که بزرگترین آن ها کاییدی است سعی بر جذاب کردن داستان دارد اما مواقع گذشته شخصیت ها بیش از اندازه عجیب و غریب میشود.

Assassination Classroom
کورسنسی متفاوت ترین شخصیت انیمه ای

 

کاراسوما و ایرینا

تنها توجیح قانع کننده وجود شخصیت ایرینا درگیر کردن شخصیت کارسوما با احساساتش است و گرنه به غیر از یکی دو مورد ایرینا شخصیت قابل استفاده ای نبود.در واقع داستان با در گیر کردن کاراسوما با ایرینا سعی بر رمانتیک کردن داستان دارد, حتی روی کار آمدن دوباره شخصیت ایرینا و بازگشت او به داستان را دارد.

داستان در ابتدا با وجود شخصیت کاراسوما مشکل داشت اما رفته رفته توانست نه تنها این مشکل را حل کند حتی آن ها را به بهترین شکل قاطی داستان و دانش آموزان کلاس E کند.

داستانی با پستی بلندی

به جز چند قسمت که معرفی شخصیت های جدید به حساب می آید , کلاس آدمکشی از جذابیت داستانی خوبی برخوردار است.بعضی مواقع داستان به شکلی نه چندان جالب به بیراهه میرود اما سریع دوباره خودش را جمع و جور میکند.استراحت دادن داستان به قسمت هایی که تنها هدفشان ماموریت قتل کوروسنسی است, خیلی خوب انجام شده است و خیلی راضی کننده هستند اما شاید داستان حساب زیادی بر صحنه های کمدی با محوریت کوروسنسی و برخی از شخصیت ها مانند ایرینا به خوبی جواب داده و باعث لبخند روی لبانتان میشود.دیر پرداختن داستان به پیچش بوجود آمده که در ابتدای انیمه بوجود آمده است, در ادامه انیمه فراموش میشود و داستان خیلی دیر به بعضی سوال ها پاسخ میدهد, هر چند این پاسخ ها در بعضی مواقع راضی کننده نیست.

کلاس آدمکشی
کورسنسی و کلاس E

کوروسنسی معلمی قاتل

شخصیت کوروسنسی با ویژه گی های خاصش محبوبیت بسیار زیادی را در این انیمه پیدا میکند , اصول و قوانین رفتاری کوروسنسی به قدری متقاعد کننده است که حتی بیننده هم با این اصول و قوانین به ادامه داستان میپردازد و به نوعی رفتار کوروسنسی را درست ترین رفتار ممکن میداند.قدرت کوروسنسی به خوبی بر روی داستان مینیشند و انگار این قدرت کاملا مخصوص این انیمه است. این که اهمیت کوروسنسی به زندگی شاگردانش بیشتر از زندگی خودش است کاملا باور پذیر است, اما پاسخ این که او چرا میخواهد زمین را نابود کند باعث وجود تضاد رفتاری در رفتار کوروسنسی می شود.داستان شخصیت کوروسنسی را با ساختن یک گذشته بسیار بد و ناخوشایند این شخصیت را در قسمت های پایانی این انیمه میکشد.

حتی خود داستان متوجه این اشتباه می شود اما برای عوض کردن آن دیر شده است.داستان سعی بر هماهنگ کردن شخصیت ها با گذشته کوروسنسی دارد.اما این گذشته به قدری به شکل بدی انجام شده است که هم شما حال دیدن ادامه انیمه را ندارید و هم شخصیت ها کمی از کوروسنسی زده میشوند.

زندگی از دید ناگیسا

این که شخصیت اصلی ناگیسا است یا کوروسنسی سوالی است که در فصل دوم جواب آن داده می شود, اما در هم بودن داستان تا قبل از فصل دوم در مورد شخصیت اول بسیار مشهود است.شاید این که ناگیسا دانش آموز کلاس E است کاملا قابل باور نباشد, زیرا مانند برخی شخصیت های دیگر ناگیسا هم از رفتار بسیار آرام و مهربانانه برخوردار است و تنها نقشه هایی که او برای مبارزه و یا انجام یک ماموریت دارد باعث حضور او در کلاس E شده است.

این که ناگیسا خطرناک ترین شخصیت این انیمه است فقط در قسمت های پایانی دو فصل انیمه قابل رویت است اما شخصیت ناگیسا در دیگر مراحل انیمه به این شکل نیست و ناگیسا به نوعی برای تبدیل شدن به شخصیت اول شخصیت کاملی است.داستان درباره گذشته کارما و ناگیسا توضیح خاصی نمیدهد و تنها از شوخی های بوجود آمده بین آن ها میتوان حدسیاتی بر دوستی این دو و بر گذشته ای بسیار دور و نزدیک زد.توضیحات به موقع داستان در مورد شخصیت بوجود آمده ناگیسا به خوبی انجام میشود و بیننده ارتباط کاملی با گذشته ناگیسا برقرار میکند.توضیحات کامل در مورد قیافه دخترانه او و یا نوع رفتار او و پرداختن یک قسمت کامل به این موضوعات از بهترین نکات کلاس آدمکشی به شمار میرود.

Assassination Classroom
کورسنسی و شخصیت های مکمل

 

پایان یک اسطوره

این که تمامی انیمه هایی که از داستان خوبی برخوردارند با پایان نا امید کننده ای به پایان برسند تبدیل به یک کلیشه شده است و این اتفاق در مورد کلاس آدمکشی هم صدق میکند.کلاس آدمکشی به خوبی میتوانست یک پایان بندی خوب را در مورد داستان با شخصیت کوروسنسی بوجود آورد, اما شاید گذشته ای که نویسنده برای کوروسنسی در نظر گرفته است.اجازه یک پایان بندی خوب را به داستان نمیدهد.

داستان استرس زیادی در اواخر انیمه از خود نشان میدهد, به نوعی که شما متوجه سر رسیدن امتحانات ترم آخر در داستان نمی شوید و این اتفاقات بسیار سریع انجام می شود. اما با این حال داستان کلاس آدمکشی توانست به خوبی به شخصیت اول خود یعنی ناگیسا و شخصیت های مکملی مانند کاروسوما و کارما بپردازد.کلاس آدمکشی انیمه ای با داستان عجیب و شخصیت های بسیار بامزه و جذاب میتواند شما را وادار به خندیدن و گریه کردن بکند.

 

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

2 دیدگاه در “نقد و بررسی انیمه Assassination Classroom

سلام
خیلی ممنون از نقد عالیتون
ولی بنظرم باز هم میشد اخر داستان رو خیلی بهتر تموم کرد حتی با وجود داستان گذشته بد برای کورو سنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *