نقد و بررسی انیمه Another

انیمه Another (دیگری),از انیمه های معروف در ژانر معمایی,ترسناک و راز آلود است که از رمانی به همین اسم به نویسندگی یوکیتو آیاتسوجی اقتباس شده و کارگردانی آن به عهده سوتومو میزوشیما است که در سال ۲۰۱۲ از شبکه توکیو ام ایکس پخش شد.

فردی دیگر

داستان انیمه Another درباره دانش آموز انتقالی کوایچی ساکاکیبارا است که تازه به مدرسه جدید خود یعنی دبیرستان شمالی یومیئا منتقل شده است .در بیست و شش سال پیش دختری به اسم میساکی,که محبوبترین فرد مدرسه بود بر اثر یک حادثه جان خود را از دست داد.تمام معلمان و دانش آموزان از این اتفاق افسرده شده بودند که یک روز یکی از دانش آموزان میگوید که میساکی نمرده است و الان در جای خود نشسته است.تمام افراد مدرسه از این نظر خوشحال شدند و بقیه سال تحصیلی را با وانمود کردن بر زنده بودن میساکی ادامه دادند, وحتی در جشن فارغ التحصیلی برای او صندلی قرار میدهند.

اتفاقی عجیبی که باعث ترس مردم شد آن بود که در عکس جشن فارغ التحصیلی میساکی در صندلی خود نشسته بود.این موضوع باعث ترس همه معلمان و دانش آموزان حتی در سال های بعد از ان شد,موضوعی که ساکاکیبارا قصد بر پرده برداری از ان را داشت.

 

کاور شخصیت های انیمه Another
نگاه های پر از ترس

کنجکاوی پردردسر

اساس داستان (دیگری) بر کنجکاوی زیاد ساکاکیبارا پیش میرود که سعی بر نزدیک شدن به دختری مرموز به اسم میساکی می را دارد,فردی که از نظر دانش آموزان دیگری لحاظ میشد.یکی از نکاتی که از ابتدا ذهن مخاطب را به خود مشغول میکند,توضیح ندادن اتفاقات رخ داده به ساکاکیبارا توسط دانش آموزان و معلمین مدرسه است.دانش آموزان فکر میکنند که میساکی می شخصیت مرده در کلاس حضور دارد و بدون توضیح دادن این مساله به ساکاکیبارا ,سعی بر این دارند تا از کلاس محافظت کنند.ساکاکیبارا به قدری بر این مسئله اصرار دارد که دانش آموزان در نقطه ای مجبور به نادیده گرفتن او هم میشوند که این اتفاقات در اوایل داستان نشان دهنده یک داستان بسیار زیبارا به ما میدهد.


شخصیت ها

در انیمه Another ,شخصیت دیگری خوب عمل کرده اما ببیشتر شخصیت ها ,حکم یک وسیله را دارند و آنقدر ها هم مهم نیستند.ایزومی آکازاوا,میساکی می,کوایچی ساکاکیبارا,ناویا تشیگاوارا و یویا موچیزوکی شخصیت های مهم هستند که داستان با صحبت های آنها پیش میرود.البته برخی از شخصیت ها هم حکم کامل کردن داستان را دارند مانند یوکاری ساکوراگی و توموهیکو کازامی که شخصیت هایی هستند که در روند داستانی از جایی کنار گزاشته میشوند و شاید در پایان نقش کوچکی داشته باشند.خیلی از شخصیت ها در انیمه (دیگری) به شکل جفت هستند,یعنی اگر در داستان یک دانش آموز دختر پرانرژی و مغرور وجود دارد ,یک دانش آموز پسر هم با همین مشخصات وجود دارد, نکته جالب این است که این مسئله باعث جذاب تر شدن انیمه شده و اصلا به آن لطمه نمی زند.

میساکی می در انیمه Another
دختری با قدرت عروسک ها

دختر عروسکی

میساکی می مهمترین شخصیت انیمه Another است, حتی از شخصیت اول ساکاکیبارا هم مهم تر است.شخصیت میساکی می بسیار شخصیت مرموزی است که شما را در طول انیمه به رفتار های خود جذب میکند و حتی در بعضی مواقع باعث میشود که شما بیش از اندازه از آرام یا خونسرد بودن او عصبی شوید.یکی از بهترین نکات انیمه (دیگری), وجود قدرت چشم عروسکی آن هم در شخصیت مکمل است که خیلی در جذابیت انیمه نقش دارد و به نوعی داستان را به او وابسته میکند.

اصرار ساکاکیبارا برای حرف زدن با میساکی می معلوم نیست و دلیل نزدیک شدن او به میساکی چیزی بیشتر از یه کنجکاوی ساده است.میساکی با این که شخصیت کامل و خیلی خوبی است اما دلیل اعتماد بیش از اندازه ی او به ساکاکیبارا مخصوصا در اوایل داستان مشخص نیست, و یا از رفتار خشک میساکی با ساکاکیبارا نمیشه حدس زد که او از ساکاکیبارا خوشش میاید یا صرفا همان شخصیت مرموز و عجیب همیشگی است.


قهرمان ساده

ساکاکیبارا شخصیت بسیار ساده ای است.به موقع حرف میزند,به موقع گوش میدهد و اغلب تصمیمات درست میگیرد.شاید با خود فکر کنید که شخصیت اصلی داستان بسیار شخصیت بد و حوصله سر بری است,اما اشتباه میکنید.ساکاکیبارا دقیقا شخصیتی است که (دیگری) به آن احتیاج دارد.اگر شخصیت ساکاکیبارا متفاوت از شخصیت الان بود باعث سردرگمی و شلوغی داستان این انیمه میشد.ساکاکیبارا درواقع قسمت نصف شده از آخرین تکه یک پازل است که شخصیت مکمل داستان میساکی می آن را پر میکند.حتی در طول داستان که این دو نفر توسط دانش آموزان نادیده گرفته میشوند که جان کسی در کلاس به خطر نیوفتد, آنها با خوشحالی کردن یک صحنه بسیار زیبا را رقم میزنند.


مفید یا مضر؟

برخی از شخصیت ها مانند ریکو میکامی ,عمه ساکاکیبارا و تاسوجی چیبیکی مسئول کتابخانه جز شخصیت های بسیار عجیب داستان هستند,تقریبا در بیشتر دقایق شخصیت آرام و متفکری نشان میدهند حتی اگه اوضاع به گونه ای خطرناک باشد آنها باز هم آرامش خودشان را حفظ میکنند.

برخی از شخصیت های دیگری حکم داستان گویی را دارند مثلا ریکو میکامی و  دوست او ماستونگا با تعریف گذشنه داستان را رو به جلو هدایت میکنند,البته ماتسونگا کلید راه حل این اتفاق است که معلوم نیست چرا ریکو زود تر از او کمک نخواست.

سرنخی که ماتسونگا برای بقیه افراد در سال های آینده به جا گذاشته بسیار سریع پیدا میشود.در واقع حتی داستان نشان نمیدهد که آنها مدتی دنبال این سرنخ گشتند وبه یکبار آن را پیدا کرده و همه چیز مشخص میشود.نکته ای که شاید کمی آزار دهنده باشد این است که بعد از اینکه تمام دانش آموزان متوجه میشوند که برای رهایی از این مخمصه باید فرده مرده را پیدا کنند و بکشند به حالت جنون میرسند. درست است که اتفاقات افتاده برای تمام دانش اموزان سخت است ولی تقریبا در این جا تمام شخصیت ها قصد کشتن افراد را دارند حتی بعضی ها هم دانش آموزان را میکشند و وقتی متوجه میشند که فرده مرده نبود به راحتی به کشتن خود ادامه میدهند.

 

شخصیت های انیمه Another
شخصیت های مهم در یک قاب

ترسی پر از داستان

انیمه Another روند داستانی بسیار خوبی دارد.یعنی همه چیز به موقع توضیح داده میشود و اتفاقات دقیقا جایی که باید اتفاق می افتند.نکته داستان دیگری حالت ترس آن است,دیگری با سبک متفاوت خودش از ترس باعث شده بیننده کاملا مجذوب داستان آن شود.درواقع بیشتر قسمت های ترسناک داستان در نقاطی است که داستان آن توضیح داده میشود,شخصیت ها در حرف هایشان به خوبی حس ترس را به بیننده القا میکنند وا باعث میشوند ترس وجود بیننده را در بر بگیرد.شاید بعضی مواقع حس تکراری بودن داستان نیز احساس شود,در هر ماه دانش آموزی بر اثر اتفاقی که بعضی از آن ها شاید حس غیر ممکن بودن را به بیننده دست بدهد باعث مرگ خود دانش آموز یا خانواده آن میشود.

انیمه Another تا آخرین نقطه سعی بر توضیح داستان در گذشته و حال دارد درواقع اتفاقاتی که شاهد آن هستیم را گذشته کامل میکند,نکته بسیار عالی داستان ان است که با اینکه شما داستان را نمیدانید اما (دیگری) داستان را به نوعی جلو میبرد که شما همراه آن باشید و باعث سردرگمی شما در داستان نشود که یه نکته عالی هست.


کی مرده؟

پس از اتفاقات بیست و شش سال پیش که باعث ترس همگان شد,اتفاق اصلی درحال شکل گیری بود.پس از این اتفاق هرساله فردی مرده در مدرسه حضور دارد که با حضور او در کلاس در هر ماه یکی از دانش آموزان یا خانواده آن ها کشته میشوند.

بهترین نکته( دیگری) شک و تردیدی است که به بیننده وارد میکند.در هر قسمت شما به شک وادار میشود که واقعا فرد مرده کلاس کی است؟اما (دیگری) خیلی عالی کاری میکند که شما به بیشتر شخصیت های مهم یا مکمل شک کنید و داستان تا آخرین لحظه سعی بر برطرف کردن شک را ندارد و خیلی زیرکانه شک شما را زیاد میکند.

داستان سعی بر گمراه کردن شما دارد و بعضی مواقع هم خیلی خوب شمارا گمراه میکند,مثلا وقتی میساکی می به ساکاکیبارا میگوید که فقط تو من را میبینی بیننده را به این فکر میاندازد که میساکی می مرده است که بعد ها مشخص میشود که دانش آموزان او را فرد مرده میدانند.

کاور پایانی انیمه Another
ترسناک یا زیبا؟

 


پایانی شلوغ

پایان بندی (دیگری) قابل قبول است,اما نسبت به تمام قسمت های آن  خیلی شلوغ و پر از اتفاق است .به نوعی داستان سعی دارد خیلی سریع به همه دانش آموزان بپردازد و وضعیت آنها را در پایان داستان نشان دهدپایان بندی داستان بسیار خشن است و تقریبا تمام شخصیت های مکمل را بر اثر اتفاقات دیوانه نشان میدهد,اما با وجود شلوغی داستان خیلی خوب جمع میشود و شمارا هم ناراضی و هم خوشحال میکند.

بهترین نکته قسمت پایانی نشان ندادن ادامه رابطه میساکی می و ساکاکیبارا به طور کامل و مشخص است که نکته خیلی خوبی است که بیننده میتواند تصمیم بگیرد که رابطه این دو  به چه شکل پیش میرود,و پایان بندی داستان را بسیار زیبا میکند.داستان گویی,صداگذاری,موسیقی و صحنه های این انیمه بسیار زیبا کار شدند و حس ترس را به شما القا میکند.

(دیگری) بسیار انیمه ساده کار شده ای است و به شما نشان میدهد که برای ساخت یک انیمه خوب احتیاج به کار بزرگی نیست و فقط با خوب بودن در هر بخشی میشود یه کار فوق العاده نشان داد.

انیمه Another انیمه متفاوت خشن و زیبایی است که شمارا برای دیدن ادامه آن سرجای تان میخکوب میکند و قطعا جزو بهترین انیمه ها در سبک خود است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

6 دیدگاه در “نقد و بررسی انیمه Another

یک سوال کوچولو داشتم کازامی آخرش میمیره یا زنده میمونه؟😢😭

اسپویل نداریم

سلام ببخشید یه سوال
آیا فصل دوم انیمه another ساخته میشود؟🤔😣😢

ساخته بشه؟! دیگ انیمه بی انیمه دیگ نبینم به کاعنات بگی من با انیمه خوشما از همینم میافتیم

پایان مسخره ای داشت

بنظرم اون انتظاراتی که آدم تو اولای داستان بهش القا میشه تو آخرش برآورده نمیشه. با اون مقدمات و پلاتی که چیده بودن خیلی بیشتر میتونستن رو داستان مانور بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *