نقد انیمه Your Name

انیمه Your Name یک انیمه رمانتیک فانتزی به نویسندگی و کارگردانی ماکوتو شینکای است که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. این فیلم برگرفته از رمانی به همین نام، اثر شینکای در ژوئن ۲۰۱۶ است.این انیمه تا ژانویه ۲۰۱۷ به عنوان چهارمین فیلم پرفروش تاریخ در کشور ژاپن، و پرفروش‌ترین فیلم انیمه تاریخ شده است.

از رویا تا واقعیت

داستان درباره دختر و پسری به نام‌های میامیزو میتسوها (Miyamizu Mitsuha) و تاچیبانا تاکی (Tachibana Taki) است..میتسوها یک دانش‌آموز دبیرستانی در حومه روستای ایتوموری در کشور ژاپن بود که از زندگی در روستا خسته شده و آرزو داشت تبدیل به پسری خوش‌سیما در توکیو شود و تاکی یک پسر نوجوان دبیرستانی اهل توکیو بود. دو فردی که از نظر موقعیت اجتماعی و فاصله مکانی، از هم دور هستند ولی چیز عجیبی این دو را به هم وصل می‌کند،آن دو رویاهای مشترکی می‌بینند.

در یکی از روزها میتسوها به عنوان تاکی، و تاکی به جای میتسوها از خواب بیدار شد. تاکی و میتسوها متوجه می‌شوند که بدنشان با یکدیگر تعویض شده است.با عوض شدن جای‌شان، آن دو چیزهای بیشتری درباره یکدیگر یاد گرفته و به هم نزدیک‌تر می‌شوند ولی ناگهان رویاها و جا عوض کردن آنان، پایان می‌یابد و ارتباطشان با هم قطع میشود.

داستان در ابتدا فانتزی‌گونه , تخیلی و ساده است که به مرور جذاب تر می‌شود.در ابتدا شاید به آسانی بتوان حدس زد که داستان به کجا خواهد رسید ولی کم کم، تمام ایده‌های شما از بین میرود و موضوع واقعی داستان آشکار می‌شود.انیمه Your Name مخاطبش را در یک توالی گیج کننده از معماها و سوالات پی در پی قرار می‌دهدو شعور بیننده را سطح بالا در نظر می‌گیرد.انیمیشن Your Name دارای فراز و نشیب است, مدام اوج می‌گیرد و سپس به زمین میخورد.

 

انیمه Your Name

میتسوها و تاکی


شخصیت ها

شخصیت‌پردازی شخصیت‌های اصلی بی‌نظیر است و هیچ‌گونه ایرادی ندارد؛ بیننده میتواند به خوبی با آنان ها ارتباط برقرار کند و احساسات‌شان را  درک کند. ولی شخصیت‌پردازی شخصیت‌های فرعی خوب کار نشده است و گویی که آنها در پیش بردن روند داستان نقشی ندارند و ورود و خروج آن ها بدون برنامه ریزی بوده است. مثلا حضور دوستان تاکی، کاملاً بیهوده هستندو هیچ تاثیری در پیشبرد داستان ندارند و حضورشان برای بیان این است که تاکی نیز دوستانی دارد.فضای نوجوانی در انیمه، در هر دو بعد تاکی و میتسوها به خوبی رعایت شده و احساسات هردوی آنان به خوبی نمایش داده شده مانند تنفر میتسوها از محل زندگی‌اش, آرزوهای یک دختر روستایی و تقریباً فقیر و ولخرجی‌های یک پسر پایتخت‌نشین و تقریباً ثروتمند به خوبی توصیف شده است.


ساده اما پر رمز و راز

انیمه Your Name در ابتدا پیچیدگی خاصی ندارد و ساده به نظر میرسد اما کم کم قضیه برای بیننده شکافته می شود و ابهامات زیادی فوران می شود.این اثر، چهار مدل داستان متفاوت را کنار هم گذاشته و به بهترین  نحو آن ها را به هم مرتبط کرده است.

در این انیمه, ابتدای داستان، یک کمدی-درام فانتزی است و پس از آن، یک قصه‌ی مرموز  و پر از معما شروع می شود و سپس، داستانی برای نجات جان افراد توصیف میشود و در پایان، همه‌ی این‌ها در  بهترین حالت جمع‌بندی شوند. به همین خاطر تاثیرات حاصل از تماشای انیمیشن Your Name پس از اتمامش پایان نمیپذیرد و ساعت‌ها پس از دیدن این اثر، فکرها و ایده‌ها ذهنتان را مشغول میکند. این انیمه دارای ویژگی‌های فلسفی است و مخاطب را در یک بلاتکلیفی فهمیدن و نفهمیدن ماجرا قرار میدهد.همچنین انیمه Your Name به شکل خیره کننده‌ای روابط عاطفی را در جریان داستان را به نمایش می‌گذارد.

چیزی که شاید کمی تو ذوق بزند، شوخی‌های بی‌مزه برخی سکانس‌ها است. انیمه Your Name گاهی در اوج سکانس‌ها کمی طنز و شوخ‌طبعی میگنجاند اما شوخی‌هایی که اکثرا موجب خنده تماشگر نمی شود  و  حتی بیننده به آن اهمیتی هم نمی‌دهد.  همچنین در این انیمه لوکیشن‌های تکراری نیز زیاد به چشم میخورد که  ممکن است برای ببیننده کمی خسته کننده و یکنواخت باشد.

انیمه Your Name
Your Name

پایانی معمایی

انیمه Your Name اثری است که با سادگی خود، پیچیدگی ها و معماهایی را خلق کرده و ثابت کرده است که برای ساخت یک اثر شاهکار، نیازی به آثار اکشن و پر از در گیری نیست. درست است که این اثر عاری از عیب و ایراد نیست اما غیرقابل شمارش بودن زیبایی‌هایش را نمیتوان انکار کرد و تماشای آن، می‌تواند بسیار متفاوت و لذت بخش باشد و با یک سری مضامین فلسفی و عاطفی تا روزها بیننده را در دنیای خودش غرق می کند.همچنین پایان بندی این انیمه بسیار مناسب است و شاهد هیچ محتوای اضافی نیستیم  و در پایان به بسیاری از سوالات مخاطب و معما های ذهن او پاسخ داده می شود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *