نقدوبررسی انیمه psycho pass 2

تغییر کامل

psycho pass (روان گذر) برای فصل دوم خود یک قمار بزرگ انجام داد و آن هم تغییر کلی داستان و شخصیت اصلی انیمه است.روان گذر باز هم به سبک فصل اول خود با داشتن شخصیت منفی با قابلیتی یکتا و عجیب که داستان گذشته این شخصیت به رییس کاسی برمیگردد.روان گذر سعی بر جبران برخی شخصبت ها در فصل دوم بجای فصل یک و داستانی جذاب هست که هم موفق و هم ناموفق است.


نبود شخصیت رهبر

در psycho pass شخصیت ها به شکل دلپذیری خوب کار شده بود.هر دو شخصیت خوب  و منفی , شخصیت های بسیار پیچیده و کامل کننده یکدیگر بودند اما در فصل دوم روانگذر بهترین نقطه نقوت این انیمه به طور کامل نابود شده است.آکانه شخصیتی بسیار پر نقص و در حال تکامل است و قرار دادن او به عنوان رهبر پیشبردن داستان یکی از ضعیف ترین نکات روان گذر است.

با این که داستان تنش زیادی بر نشان دادن کوگامی و آکانه دارد اما این دو شخصیت کاملا با هم متفاوت هستند.کوگامی شخصیتی متفکر و بر نوع خود عاقلی بوده است اما آکانه مانند افرادی عمل میکند که بسیار متفکر و عاقلند اما در طول داستان این شخصیت نکات منفی اش را رو میکند.عدم تمرکز آکانه بر روی شخصیت های اطراف خود نکته بسیار عجیبی برای داستان روان گذر است.شیموسکی(Shimotsuki) و توگانه (Togane)  جزو شخصیت هایی هستند که از ابتدا مشخص است که میتوانند از ایتدا برای آکانه درد ساز باشند اما توجه نکردن آکانه به این دو شخصیت تنها باعث گمراهی داستان در اواخر این انیمه هستند .

psycho pass
آکانه رهبر فصل دوم

شخصیت های از دست رفته

شخصیت ها در psycho pass از نکات ریز و درشتی بهره مند شدند.گینو شخصیتی عاقل تر و بسیار کاملی شده است و حتی او میتواند شخصیت بهتری برای رهبری روان گذر باشد .وجود شخصیت توگانه یکی از نکات بسیار خوبه فصل دوم روان گذر است, اما این شخصیت میتوانست شخصیت متفکر تری در قسمت های پایانی داستان باشد و هر چه که به سمت پایان داستان پیش میرویم این شخصیت کنترل خود در بازی در نقشش را به عنوان مجری از دست میدهد.

هینا کاوا (hinakawa )شخصیتی بسیار جالب و پر پتانسیلی در این انیمه است.اما این انیمه نتوانست از پتانسیل بالای این شخصیت به خوبی استفاده کند. در ابتدا به نظر میاید که شیموسکی شخصیتی است که راه آکانه را در پیش میبرد اما لجبازی و حماقت او باعث شد که هر چه به پایان داستان نزدیک تر میشویم داستان این شخصیت را فدای قضایای پیچیده میکند و او را به شخصیتی منفور تبدیل میکند.رییس کاسی شخصیتی مانند فصل اول اما با گذشته ای پربار تر و عجیب تری تبدیل شده است.


کامویی پلیدی تو خالی

psycho pass مانند فصل اول خود سعی بر نشان دادن شخصیت منفی با ویژه گی خاص است اما با این که کامویی شخصیتی با گذشته پیچیده تر و ویژه گی خاص تر نسبت به ماکیشیما طراحی شده است اما از نظر شخصیتی ضعف بسیار بزرگی دارد و به هیچ وجه مانند ماکیشیما شخصیتی فوق العاده و متفکر را نشان نمیدهد .با کم نشان دادن کامویی در طول داستان و آشنایی کمه مخاطب با این شخصیت باعث شده است که این شخصیت جذابیت خود را به عنوان یک شخصیت منفی خوب از دست بدهد.

کامویی حتی در بعضی مواقع شخصیتی با کاریزمای بالا برای هیجانی کردن داستان نیست و شخصیتی بسیار خشک و بسیار کم حرفی است که فقط به دنبال یافتن سوال خود به این عنوان که بداند هر  فردی چه شخصیتی در سیستم شیبیل دارد و حتی مخاطب را فقط برای یافتن حقیقت به دنبال خود راه می اندازد.

Psycho Pass
شخصیت های ریز و درشت

داستانی دیگر و باز هم شیبیل

باز هم مانند فصل گذشته با یک اتفاق تکراری و آن هم وجود سیستم شیبیل به عنوان موضوع اصلی داستان و این که شخصیت منفی به دنبال کشف حقیقت از این سیستم است.وجود آکانه به عنوان شخصیت محافظ از این سیستم با عث تفاوت بسیار زیاد او با کوگامی شده است. وجود شخصیت های مهم در گذشته و جواب دادن به پاسخ گذشته رییس کاسی از نقاط بسیار خوبه روان گذر است و حتی وجود پسر رییس کاسی به عنوان مجری یعنی کوگانه به عنوان شخصیت مراقب آکانه باعث جذاب شدن داستان میشود اما داستان با نشان دادن هیجان کم و پرداختن به گذشته برخی از شخصیت ها و اهمیت دادن به برخی شخصیت های مهم سعی بر پیش بردن داستان دارد اما رفته رفته این جذابیت کاهش میابد .

با این که ماکیشیما شخصیت بسیار باهوش تر و خطرناک تر نسبت به کامویی اما عدم متوقف کردن کامویی توسط رییس کاسی از نکات بسیار عجیب و حتی ندادن پیشنهاد همکاری مانند اتفاقی که برای ماکیشیما افتاد توسط کارگردان فقط برای تمام کردن این داستان بوده است.

داستان با نشان دادن کو گامی به عنوان یک فرد خیالی در بین آکانه میتوانست  به جذابیت داستان اضافه کند اما مشخص نیست که چرا این انیمه از این پتانسیل بسیار بسیار خوب به تعداد خیلی اندکی استفاده کرده است و حتی میتوانست با نشان دادن کوگامی در افکار آکانه در مواقع حساس جذابیت داستانی این انیمه را دو چندان کند.


پایان پر پیچ و خم

توانایی psycho pass در به پایان رساندن فصل دوم مانند فصل یک در باز گذاشتن داستان به خوبی انجام نمیگیرد و شاید داستان این انیمه را بیهوده میکند . بعد از این که کامویی متوجه میشود که سیستم شیبیل توانایی تشخیص او را ندارد زندگی برای او به پایان میرسد اما از ابتدا مشخص بود که سیستم شیبیل توانایی تشخیص کامویی به عنوان یک فرد را ندارد.و پایان بسیار واضحی را ببه ما نشان میدهد.

باز هم داستا با صحبت های بسیار عجیب و بسیار سریع در مورد سیستم شیبیل و نگاه رییس کاسی به دنیا به پایان میرسد و شاید تنها نکته مثبت این انیمه را بتوان نوید این انیمه به بازگشت کوگامی در فیلم ساخته شده از آن دانست.

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

2 دیدگاه در “نقدوبررسی انیمه psycho pass 2

چیزی که راجع به این انیمه دوست داشتم این بود که تصورش از آینده خیلی غیرواقعی و دور از ذهن نبود، آینده رو به شکل جالبی قابل باور نشون داده بود، و اینکه روند داستان پر از المان های معنا داری بود کخ کمتر کسی متوجهش میشد، مثلا من خودم خیلی حال می‌کردم که وسط صحبت های مهم شخصیت ها، تصویر اون پنکه‌ی سقفی فلزی قدیمی یا کولر های قدیمی و هواکش ها رو نشون میداد، بعد این عناصر توی صد سال آینده یکم جالبه، تقریباً میشه گفت کارگردان از هر چیزی یه منظوری داره.
قطعا فصل اول بهتر بود، نه فقط بخاطر برتری ایدئولوژی ماکیشیما نسبت به کامویی یا حتی وجود کوگامی، بلکه حتی تسونموری فصل اول بهتر بود، آخرش درست نفهمیدم تسونموری از کامویی چی میخواست؟ اصلا انگیزه کامویی الانشم زیر سواله! اصلاً راضی کننده نبود، ولی واقعا شخصیت جذابی داشت. ولی یکی از خوبی های این فصل، گینوزا بود، تغییر شخصیتش عالی بود. واقعاً سایکوپس یکی از بهترین هاییه که دیدم ولی مطمئناً فصل اول به نسبت فصل دوم خیلی بهتر بود، به شدت منتظر ادامه‌ی داستان هستم…

یه سوال 🤔 کوگامی مرده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *