بیوگرافی ایسائو تاکاهاتا

ایسائو تاکاهاتا (به ژاپنی 真崎 航 و به انگلیسی Isao Takahata) کارگردان , فیلم نامه نویس , تهیه کننده و انیماتور بزرگ ژاپنی در ۲۹ اکتبر ۱۹۳۵( مصادف با ششم آبان ماه ۱۳۱۴ هجری خورشیدی) در ایسه میه ی ژاپن متولد و در تاریخ ۵ آوریل ۲۰۱۸ (مصادف با ۱۶ فروردین ۱۳۹۷) در توکیو به علت سرطان ریه درگذشت.

پرتره ایسائو تاکاهاتا در جوانی
پرتره تاکاهاتا در جوانی

دوران پیش از شهرت:

ایسائو تاکاهاتا نیز مانند هایائو میازاکی در رشته ای نامربوط با صنعت انیمیشن تحصیل کرد. او در سال ۱۹۵۹ در رشته ادبیات فرانسه از دانشگاه توکیو فارغ التحصیل شد. البته ورود او به این حرفه بی ربط به زبان فرانسوی نبود. در واقع انیمیشن فرانسوی The King and the Mockingbird این فکر را در سر تاکاهاتای جوان انداخت.

انیمیشن The King and the Mockingbird
انیمیشن The King and the Mockingbird

آغاز به کار:

علاقه تاکاهاتای جوان به The King and the Mockingbird باعث شد پا بر روی تحصیلات خود گذاشته و به عنوان دستیار در توئی انیمیشن مشغول به کار شود.

اولین انیمیشن تاکاهاتا هولز شاهزاده آفتاب نام داشت که به سفارش یاسائو اوتساکا انجام و با شکست روبرو شد.

 

ماجراجویی های بزرگ :

سرانجام تاکاهاتا به همراه میازاکی توئی انیمیشن را رها و برای دیدار آسترید لیندگرن به سوئد سفری داشتند. این سفر که نتیحه ای به جز ناامیدی نداشت دست آخر منجر به دعوت نیپون انیمیشن به منظور تولید شاهکاری با نام هایدی شد.

با پایان هایدی همکاری ایسائو تاکاهاتا نیز با نیپون انیمیشن به پایان رسید. در ادامه ماجراجویی ها تاکاهاتا به منظور ملحق شدن به تلکام به اوساکا سفری داشت. و پس از مدتی سرپرست تولید سریال انیمیشنی اسپینوف شد . پس از پایان اسپینوف , ایسائو به عنوان کارگردان نمو کوچولو انتخاب شد اما در نهایت به دلیل اختلاف بر سر تولید این انیمیشن استعفا داد.

ایسائو تاکاهاتا در کنار هایائو میازاکی

 

تاسیس استودیو جیبلی فیلم :

ایسائو تاکاهاتا که از این مقدار جا به جا شدن خسته شده بود نهایتا در  ژوئن ۱۹۸۵ به همراه هایائو میازاکی استودیو جیبلی فیلم را تاسیس کردند استودیویی که نامی عربی به معنای باد مدیترانه ای دارد و با هدف تغییر در صنعت انیمیشن ژاپن تاسیس شد.

او به همراه میازاکی اولین انیمیشن این استودیو که گورستان کرم های شب تاب بود را پویانمایی کرد و در سال ۲۰۰۷ جایزه ی انیمیشن کوبه به او تعلق گرفت.این انیمیشن به طور گسترده ای توسط منتقدان فیلم و انیمیمیشن مورد توجه و تحسین قرار گرفت.همچنین او انیمیشنی به نام شاهدخت کاگویا ساخت که در سال ۲۰۱۳ نامزددریافت جایزه بهترین انیمیشن پویانمایی شد.ساخت این انیمیشن ۱۰ سال به طول انجامید و آخرین پروژه ای بود که خود تاکاهاتا آن را کارگردانی کرده بود.پس از آن او تهیه کنندگی انیمیشن لاک پشت قرمز را به عهده گرفت و سپس درگذشت.

او در سال ۱۹۸۹ همراه میازاکی انیمیشن سرویس تحویل کیکی را ساخت که این انیمیشن با فروش بیش از ۱۸ میلیون دلار در گیشه موفق به کسب جایزه بزرگ مجله انیمیچ شد. از همکاری های او با میازاکی می شود به انیمیشن نانوشکا از دره باد هم اشاره کرد.همچنین او کارگردانی انیمیشن خاطره انگیز آنه شرلی با موهای قرمز و انیمیشن باخانمان را به عهده داشت و در انیمیشن های بچه های کوه تاراک و نیلو و فلندی نقش استوری برد را اجرا می کرد.

آثار:

کارگردانی انیمیشن ها:

آنه شرلی با موها قرمز(سال۱۹۷۹)

با خانمان(سال۱۹۷۸)

۳۰۰۰ لیگ در جستجوی مادر«مارکو»(سال۱۹۷۶)

هایدی,دختر آلپ(سال۱۹۷۴)

افسانه شاهدخت کاگویا(سال۲۰۱۳)

به خاطر دیروز(سال۱۹۹۱)

گورستان کرم های شب تاب(سال۱۹۸۸)

همکاری در انیمیشن ها:

همکاری با هایائو میازاکی در انیمیشن سرویس تحویل کیکی در سال ۱۹۸۹

همکاری با هایائو میازاکی در انیمیشن نانوشکا از دره باد در سال ۱۹۸۴

همکاری با هایائو میازاکی در انیمیشن لاپوتا قلعه ای در آسمان در سال ۱۹۸۶

همکاری با مایکل دودوک دی ویت در انیمیشن لاک پشت قرمز در سال ۲۰۱۶

ایسائو تاکاهاتا و انیمیشن های معروف او
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *